O Dominikanie

O Dominikanie słyszeli niemal wszyscy, mało jednak osób wie, że jest drugim, co do wielkości państwem na Morzu Karaibskim. Zajmuje większą część wyspy Hispaniola, dzieląc ją z Haiti. Dominikana i Haiti to sąsiadujące ze sobą państwa. Historie tych krajów, choć posiadają one wspólne początki, potoczyły się odmiennymi drogami.

W wyniku tego Hispaniolę zamieszkują dwa odrębne, często niechętnie wobec siebie nastawione narody. Republika Dominikańska dla większości ludzi to jakaś mała i nieznacząca kropeczka na mapie, tam gdzieś koło Jamajki. A Jamajka wiadomo – Bob Marley. Tymczasem trzeba wiedzieć, że kraj ten jest drugim co do wielkości krajem basenu Morza Karaibskiego, a pod względem powierzchni (48 730 km²) Dominikana plasuje się na 127 miejscu na świecie.

Zaś pod względem liczby ludności jest na 84 miejscu, co odpowiada, mniej więcej, zaludnieniu Szwecji. Kuba, Portoryko i Archipelag Małych Antyli to niemniej znamienici sąsiedzi Dominikany. Wszystkie te kraje tworzą pociągającą i sławną na całym świecie krainę zwaną Karaibami – większości kojarzącą się z Jackiem Sparrowem i jego świtą. Wyspa to nie tylko plaże, kokosy i błękitna woda.

Odkryjemy tutaj aż osiem pasm górskich, z najwyższym szczytem Karaibów – Pico Duarte – sięgającym trzech tysięcy dwustu metrów ponad poziomem morza. We wspaniałych parkach narodowych Kordyliery Środkowej możemy podziwiać prawdziwe rarytasy fauny i flory. Yaque del Norte zaczyna właśnie tutaj swój bieg, a jest ona najdłuższą rzeką malowniczej wyspy.

Zróżnicowanie geograficzne, kontrasty ukształtowania terenu, piękna pogoda i bogactwo folkloru to z pewnością duże atrakcje dla przybyszów z dalekiej Europy. Jeśli nadal nie macie wyobrażenia wielkości Dominikany wystarczy połączyć wyspy Bahama, Jamajkę i Puerto Rico w jedną całość. Czasami porównywana jest ze stanem Południowa Karolina. Dominikana nie leży na przysłowiowym końcu świata, w czterdzieści minut można się dostać samolotem do Puerto Rico, a w trzy godziny do Nowego Jorku. Bezpośredni lot do Miami trwa około godziny.

To tak, jak z Warszawy do Paryża, tylko znacznie cieplej i egzotyczniej. Fantastyczne widoki i mnóstwo zróżnicowanej roślinności tworzą niezapomniane wspomnienia. Poszukiwaczy drzew liściastych czeka rozczarowanie – góry porośnięte są iglakami. Dla bardziej wtajemniczonych to kwaśne gleby na wyspie tworzą warunki niezbędne do rozwoju drzew z gatunku Pinus. Na niektórych sosnach można spotkać epifity oraz inne pasożytnicze rośliny, które wyglądają zjawiskowo, niemal bajkowo. Szczególnie urokliwe są doliny porośnięte łąkami i krzewami. Dla ornitologów to nie lada gratka – bez zbytniego wysiłku spotkamy czyżyka i krzyżodzioba.

W ciągu kolejnych dwunastu miesięcy temperatura i klimat są dość stabilne, jednak w maju, lipcu, wrześniu i listopadzie ulega odczuwalnej zmianie. Zapamiętajmy – Dominikana to kraj osobliwości. Tropikalny las deszczowy koegzystuje z mangrowym; sucha pustynia z soczystą trawą…

Pełny obraz Dominikany nie obejdzie się bez wspomnienia licznych wysp (a w szczególności Saona, która od razu kojarzy się z książką o Robinsonie Crusoe), czystych plaż oraz morskiej wody pełnej zjawiskowych ryb. Czy to nie idealny kraj do przeżycia niezapomnianej przygody? Jeśli potrzebujesz wysokiej adrenaliny – nie jesteś typem leniwego kota – to jest to miejsce właśnie dla ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *