Geografia Portoryko

Portoryko to archipelag wysp z grupy Antyli Większych, których łączna powierzchnia wynosi niemal czternaście tysięcy kilometrów kwadratowych. W jego skład wchodzą wyspy Portoryko,  ViequesCulebraMonaDesecheo i Caja de Muertos.

Sama Portoryko pod względem wielkości plasuje się na 82 miejscu wśród wysp na świecie – jej powierzchnia liczy ponad dziewięć tysięcy kilometrów kwadratowych. Z wysp wokół Portoryko, tylko Culebra i Vieques są zamieszkane. Portoryko, zwane też Isle of Enchantment (Wyspą Uroku) posiada łańcuch górski, zwany La Cordillera,  ze szczytem Cerro de Punta o wysokości tysiąca trzystu metrów. Miejsce to jest w znacznej części górzyste, lecz także posiada piękne plaże. Temperatura nie spada tutaj poniżej 27 stopni. Na wyspie znaleźć można wiele sztucznych zbiorników wodnych i ponad pięćdziesiąt rzek, które biorą swój początek ze źródeł La Condillera. Wyspę pokrywają też cztery rodzaje lasów, sklasyfikowane i zbadane przez amerykańską komisję, wyjątkowe pod względem bogactwa naturalnego, rzadkich gatunków ptaków i zwierząt. Słynna jest także kawa z Portoryko, uprawiana tu od początku XVIII wieku.

Pod względem etnicznym, mieszkańcy wyspy to potomkowie przybyłych w trakcie XIX wieku Włochów, Francuzów, Libańczyków, Chińczyków, Irlandczyków, Szkotów oraz Niemców. Stolicę kraju stanowi San Juan. Oficjalnym językiem jest hiszpański oraz angielski. Tu produkuje się rum Bacardi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *