Historia Trynidadu i Tobago

Losy obydwu wysp są bardzo burzliwe, i niestety nie świadczą najlepiej o Europejczykach, stanowiąc przykład państwa skolonizowanego, przekazywanego z rąk do rąk, przez wiele lat pozbawionego własnych praw czy też tożsamości.

Obydwie wyspy w okresie prekolumbijskim były zamieszkane: Wyspa Trynidad przez Indian Arawak, Wyspa Tobago przez Karaibów. W językach tubylców, nazwy wysp oznaczały kolibra. Po odkryciu przez Hiszpanów, zostały włączone do królestwa Hiszpanii, którzy od 1532 roku uznali je za swoje ziemie kolonialne i rozpoczęli swoją ekspansję. Rozpoczęto uprawę tytoniukakao i trzciny cukrowej, przy których pracowali rdzenni mieszkańcy, którzy stopniowo wymierali. W związku z tym Hiszpanie sprowadzili do pracy Afrykanerów. Nastąpił okres walki  wyspy przez Hiszpanów, Francuzów, Holendrów… Jako ciekawostkę można podać fakt, że w latach 1639-1693 wyspa Tobago przynależała do Polski (a ściślej do Księstwa Kurlandii, polskiego lenna), a swoje interesy na wyspie mieli także wszechobecni na Karaibach piraci, którzy na Tobago znaleźli doskonałą bazę wypadową.

Ostatecznie pod koniec XVIII wieku obydwie wyspy opanowali Brytyjczycy. Ze względu na klimat rozwinęli plantacyjną uprawę trzciny cukrowej, bawełny i indygo. Po zniesieniu niewolnictwa sprowadzano do pracy robotników z Indii, gdyż Indie były kolonią brytyjską. Wtedy też nastąpiło połączenie administracyjne obydwu wysp. W pierwszej połowie XX wieku rosnące przeludnienie spowodowało falę emigracji. W roku 1925 utworzono ograniczony samorząd dla tych terenów. Podczas II wojny światowej na Trynidadzie znajdowała się morska baza wojskowa USA. Po drugiej wojnie wyspy znalazły się pod gospodarczym wpływem Stanów Zjednoczonych i w latach 50-ych nastąpiło zjednoczenie grup etnicznych w ruchu na rzecz niepodległości, którą uzyskały w 1962 roku. Do 1976 były monarchią, z królową brytyjską jako głową państwa, następnie wprowadzono republikę.

Problemom narodowościowym na wyspach na wyspach sprzyja fakt, jak bardzo są one zróżnicowane etnicznie: Afrykanerzy stanowią niemal połowę ludności, Hindusi ponad jedną trzecią, kilka procent to ludzie biali i Chińczycy a reszta – mulaci. Ponadto mieszają się tam i przenikają wyznania – katolicy, hinduiści, protestanci i muzułmanie stanowią niemal równe grupy wyznaniowe. Takie połączenie zaowocowało rozkwitem religii Voo Doo oraz powstaniem wyjątkowych typów urody.

Na koniec można dodać, że na obydwu wyspach Daniel Defoe umieścił akcję „Robinsona Crusoe”.