Geografia Haiti

Haiti położone jest na wyspie o tej samej nazwie (zajmuje jedną trzecią jej powierzchni po zachodniej stronie czyli przeszło 27 tys. km2) i jest jednym z większych państw regionu Karaibów. Po stronie wschodniej wyspy Haiti znajduje się Dominikana, nieporównanie bardziej rozwinięta pod względem gospodarczym i turystycznym.

O Haiti było ostatnio głośno głównie ze względu na potężne trzęsienie ziemi (wyspa leży w rejonie wzmożonej aktywności sejsmicznej), które dokonało olbrzymich zniszczeń szczególnie w stolicy kraju Port-au-Prince. Ocenia się, że obecnie około 2 milionów ludzi z przeszło 9 ogółem koczuje wśród gruzów, bez większych szans na szybki powrót do jakiegokolwiek, choćby prowizorycznego domu.

Na Haiti panuje klimat tropikalny, temperatury wahają się od 25 do 30oC, choć oczywiście wysoko w górach są nawet o połowę niższe. Najwyższy szczyt Haiti to góra La Selle, która ma 2647 m n. p. m. W okresie od czerwca do października wyspę mogą dodatkowo nawiedzić huragany. Jeśli chodzi o roślinność to tropikalne puszcze w tym rejonie Karaibów zostały praktycznie doszczętnie wykarczowane, co powoduje postępującą erozję gleby.

Mimo tego, że na Haiti istnieje sieć rzeczna, dają o sobie znać niedobory słodkiej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *