Historia Portoryko

Na wyspie widoczne do tej pory są ślady prekolumbijskiej indiańskiej kultury Taino. Indianie ci nazywali Portoryko „Boriken”. Po przybyciu Krzysztofa Kolumba, nazwa została zmieniona na San Juan Bautista, aby ostatecznie przyjąć nazwę Portoryko.

Od 1508 roku rządy na wyspie sprawował konkwistador Juan Ponce de Leon, który doprowadził do całkowitego wyginięcia miejscowej ludności około 1520 roku. W szybkim czasie wybudowano na wyspie wiele hiszpańskich fortecy (największe – La FortalezaEl Castillo San Felipe del Morro oraz El Castillo de San Cristóbal) i wielki port, a próby jej przejęcia przez Francuzów i Anglików kończyły się fiaskiem.Miejsce to przez kilka wieków nie było zbyt gęsto zasiedlone i miało charakter jednostki wojskowej.

Warunki na Portoryko doprowadziły do wzrostu nędzy mieszkańców, co zaowocowało powstaniem w 1868 roku. Pod koniec XIX wieku funkcjonował niezależny rząd, natomiast na początku wieku XX wyspa weszła pod jurysdykcję Stanów Zjednoczonych i w 1917 roku jej mieszkańcy stali się obywatelami amerykańskimi. Niestety, tsunami i huragany oraz echa wielkiego kryzysu doprowadziły do kolejnego ruszenia niepodległościowego na Portoryko, zakończonego masakrą w Pounce w 1937 roku i dekretem o całkowitej podległości wyspy Stanom Zjednoczonym. Dopiero powstanie w Jayuya w 1950 roku zaowocowało uznaniem konstytucji oraz nazwaniem Portoryko Wspólnotą Narodów – czyli Stany Zjednoczone mają wpływ na takie dziedziny życia, jak obywatelstwo, system monetarny, służba zdrowia, wojsko, a mieszkańcy wybierają gubernatora i rząd, którego zwierzchnikiem jest prezydent USA. Także od tamtego momentu na Portoryko nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy, dzięki któremu na wyspie znajduje się jedna z największych fabryk farmaceutycznych na świecie.