Kultura i sztuka Gwadelupy

Zawirowania historii oraz wpływy wielu kultur (afrykańskiej, europejskiej, indyjskiej i amerykańskiej) ukształtowały Gwadelupę. 80% mieszkańców to katolicy, 8% protestanci a 4,1% to świadkowie Jehowy. Bardzo żywy jest tu także kult Voodoo.

Kultura wyspy ze względu na jej historię jest niezmiernie różnobarwna. Natknąć się można na niej na rytuały indyjskie, afrykańskie ale i ślady kultury europejskiej.  Przykładowo architektura tego miejsca jest praktycznie niemożliwa do określenia jednym słowem. Łączy w sobie styl hinduski z europejskim, a ciekawostką krajobrazu są niewątpliwie młyny, stanowiące pozostałość po dawnych plantacjach.

Na każdym kroku widać przejaw kreatywności miejscowej ludności – ludzie z Gwadelupy czują potrzebę tworzenia pięknych przedmiotów, zabawek, narzędzi codziennego użytku, które wykonane są ze starannością i każdy z nich jest unikalny. Na każdym miejscowym targu można nabyć przepiękną, unikalną biżuterię. Na Gwadelupie znajdzie się także całą szeroką gamę nakryć głowy na każdą okazję.

Jeśli chodzi o muzea, na każdej z wysp jest po kilka, warto wymienić choćby muzea takie, jak muzeum kostiumu i tradycjiekomuzeummuzeum kawymuzeum rumu i muzeum lalek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *