Kultura i sztuka Kuby

W okresie poprzedzającym konkwistę na Kubie rozwijała się kultura indiańska, pozostałością po niej są zachowane elementy złotej biżuterii, fragmenty zabudowy, a także wpływy zauważalne w muzyce czy kubańskiej sztuce kulinarnej. Dziedzictwo rdzennych mieszkańców wyspy wyparte zostało przez obyczajowości afrykańską i hiszpańską, co widać do dziś. Najsłynniejszym na całym świecie elementem kultury kubańskiej jest muzyka. Nie można nie wspomnieć tu o wspaniałym filmie „Buena Vista Social Club”, którego ścieżka dźwiękowa przenosi słuchacza prosto do Hawany. Typowe kubańskie rytmy charakteryzują się dużą dynamiką, mocnym rytmem i odpowiednim składem instrumentów z przewaga idiofonów. Ten typ muzyki nie daje usiedzieć w  miejscu – nogi same niosą do tańca: do najbardziej rozpowszechnionych tańców rodem z Kuby zalicza się mambo, salsęcza – czę i rumbę, są one popularne i chętnie tańczone na całym świecie.

Duży wkład w rozwój literatury iberoamerykańskiej miał pochodzący z Kuby Alejo Carpentier y Valmont, jeden z czołowych przedstawicieli realizmu magicznego. Poza pisaniem zajmował się dziennikarstwem, będąc z wykształcenia muzykologiem pracował również jako dyrektor hawańskiej rozgłośni radiowej.

Hawana uważana jest za stolicę latynoamerykańskiego filmu – od 31 lat odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Nowego Kina Latynoamerykańskiego, największa na świecie impreza poświęcona tej tematyce. Podczas zeszłorocznej edycji w ramach przeglądu kina polskiego wyświetlono 9 rodzimych produkcji zrealizowanych w latach 2006-2009, min. „Plac Zbawiciela”, „Sztuczki” oraz „33 sceny z życia”.  Kino polskie jest stałą pozycją festiwalu, nasze filmy cieszą się w Hawanie dużą frekwencją.

Ernest Hemingway jako jeden z wielu docenił smak podawanego na Kubie rumu, a jeśli rum to obowiązkowo w towarzystwie oryginalnego kubańskiego cygara – uchodzą one w końcu za najlepsze na świecie. Robione ręcznie z pierwszorzędnych gatunków tytoniu i zapakowane w wytworne opakowania czekają na kupców w specjalistycznych sklepach. Te najbardziej ekskluzywne osiągają sporą cenę rynkową, do najsłynniejszych i najdroższych gatunków należą Cohiba, przez długi czas produkowane wyłącznie na potrzeby Fidela Castro i odwiedzających go dyplomatów.

Kubańczycy palą cygara przed ołtarzykami czczonych przez siebie bóstw wierząc, że wraz z dymem ich modlitwy trafią do nieba. Znaczna część społeczeństwa wyznaje wiarę katolicką, którą spopularyzowali hiszpańscy kolonizatorzy, popularny jest też afroamerykański kult o nazwie „santeria” wywodzący się z wierzeń sprowadzanych na wyspę w charakterze niewolników Afrykańczyków.

Opublikowano w Kuba