Słynne postacie Trynidadu i Tobago

Można śmiało powiedzieć o kilku najbardziej znaczących postaciach w historii Trynidadu i Tobago.

Pierwszą postacią będzie dr. Eric Eustace Williams, syn naczelnika poczty na Trynidadzie, urodzony w 1911 roku, wykształcony na Oxfordzie. Problem niewolnictwa zajmował go od najmłodszych lat. Po powrocie z Wielkiej Brytanii rozpoczął wykładanie na amerykańskich uniwersytetach, następnie dostał się do świata polityki i wrócił na rodzime wyspy, aby walczyć o ich niezależność. Był założycielem  partii Ludowy Ruch Narodowy. Od 1956 roku zaczął sprawować najwyższa funkcję administracyjną Trynidadu i Tobago i obejmował ten urząd do momentu swojej śmierci w 1981 roku.

Drugą wybitną postacią – zwłaszcza dla gospodarki – jest indyjski przedsiębiorca Lakshmi N. Mittal, który wykupił w 1989 roku Iron & Steel Company na Trynidadzie. Przedsiębiorca ten inwestował pieniądze w zakup podupadających hut stali w oddalonych i politycznie niestabilnych (a więc nieatrakcyjnych dla większości inwestorów) częściach świata a następnie szybko je modernizował, oferując na owych wyspach wiele miejsc pracy.

Trzecią postacią jest pisarz – noblista, urodzonym w Chaguanas Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, który żyje i mieszka w Anglii, a w swoich książkach opisywał świat post kolonialny Trynidadu. W 2001 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla.

W Port of Spain urodził się Edmundo Ros,  ”Król muzyki latynoamerykańskiej”. Geoffrey Holder i Heather Headley to artyści teatralni, nominowani nagroda Grammy. Ponadto muzyk Billy Ocean także pochodzi z Trynidadu. Z wysp tych też pochodzi kilku olimpijczyków, w tym lekkoatleci Hasely Crawford i Richard Thompson.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *