Geografia Montserrat

Montserrat jest zamorskim terytorium brytyjskim i wchodzi w skład Wysp Zawietrznych. To wyspa wulkaniczna, ulokowana w odległości 480 km na południowy wschód od Puerto Rico.

Trzon Montserrat stanowią trzy grupy wulkanów: na północy Silver Hill, sięgający do 392 m n.p.m, w centrum Centre Hills, liczące do 747 m n.p.m. i na południu North Soufriere – 915 m n.p.m. i South Soufriere – 763 m n.p.m. Ich zbocza są strome, nie pokryte roślinnością.

Wyspa narażona jest na częste trzęsienia ziemi i huragany. Jej powierzchnia liczy jedynie 104 km², lecz bezustannie wzrasta za sprawą wylewającej się magmy wulkanicznej. Montserrat liczy sobie 16 km długości i 11 km szerokości, a jej brzegi ozdobione są wspaniałymi klifami, osiągającymi wysokość od 15 do 30 m nad wysokość morza. Można napotkać także piękne, piaszczyste plaże wokół zatoczek na jej zachodniej stronie. Jest ona wyjątkowa, jeśli chodzi o nadzwyczajne, surowe piękno przyrody. Ponadto wyspie towarzyszą trzy maleńkie wysepki – Little RedondaVirgin i Statue Rock.

Montserrat została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku i nazwana tak na cześć masywu górskiego w Katalonii. Zwana jest często „Szmaragdowym Skarbem”, po części także stąd, że jej wybrzeża przypominają Irlandię, a także część jej mieszkańców pochodziła właśnie z Irlandii.

Montserrat posiada czynny wulkan Soufriere Hills, który zniszczył do szczętu stolicę – Plymouth – 18 lipca 1995 roku. W wyniku tamtego wybuchu z wyspy wyemigrowało dwie trzecie ludności, obecnie teren ten zamieszkuje około 4,5 tysiąca ludzi. Część południowego wybrzeża jest zamknięta ze względów bezpieczeństwa, a turyści nie mają możliwości wstępu na tereny wokół Plymouth.

Językiem oficjalnym jest angielski, a nieoficjalną stolicą Brades (tam przeniesiono urzędy i instytucje rządowe oraz publiczne po 1995 roku). Jednocześnie na północy wyspy, z dala od zasięgu wulkanów, budowane jest nowe miasto, które docelowo ma być nową stolicą kraju.

Ważne jest, że w lutym bieżącego roku wulkan ponownie wykazał wzrost swojej aktywności, lecz tym razem bez większego uszczerbku dla wyspy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *