Geografia Montserrat

Montserrat jest zamorskim terytorium brytyjskim i wchodzi w skład Wysp Zawietrznych. To wyspa wulkaniczna, ulokowana w odległości 480 km na południowy wschód od Puerto Rico.

Trzon Montserrat stanowią trzy grupy wulkanów: na północy Silver Hill, sięgający do 392 m n.p.m, w centrum Centre Hills, liczące do 747 m n.p.m. i na południu North Soufriere – 915 m n.p.m. i South Soufriere – 763 m n.p.m. Ich zbocza są strome, nie pokryte roślinnością.

Wyspa narażona jest na częste trzęsienia ziemi i huragany. Jej powierzchnia liczy jedynie 104 km², lecz bezustannie wzrasta za sprawą wylewającej się magmy wulkanicznej. Montserrat liczy sobie 16 km długości i 11 km szerokości, a jej brzegi ozdobione są wspaniałymi klifami, osiągającymi wysokość od 15 do 30 m nad wysokość morza. Można napotkać także piękne, piaszczyste plaże wokół zatoczek na jej zachodniej stronie. Jest ona wyjątkowa, jeśli chodzi o nadzwyczajne, surowe piękno przyrody. Ponadto wyspie towarzyszą trzy maleńkie wysepki – Little RedondaVirgin i Statue Rock.

Montserrat została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku i nazwana tak na cześć masywu górskiego w Katalonii. Zwana jest często „Szmaragdowym Skarbem”, po części także stąd, że jej wybrzeża przypominają Irlandię, a także część jej mieszkańców pochodziła właśnie z Irlandii.

Montserrat posiada czynny wulkan Soufriere Hills, który zniszczył do szczętu stolicę – Plymouth – 18 lipca 1995 roku. W wyniku tamtego wybuchu z wyspy wyemigrowało dwie trzecie ludności, obecnie teren ten zamieszkuje około 4,5 tysiąca ludzi. Część południowego wybrzeża jest zamknięta ze względów bezpieczeństwa, a turyści nie mają możliwości wstępu na tereny wokół Plymouth.

Językiem oficjalnym jest angielski, a nieoficjalną stolicą Brades (tam przeniesiono urzędy i instytucje rządowe oraz publiczne po 1995 roku). Jednocześnie na północy wyspy, z dala od zasięgu wulkanów, budowane jest nowe miasto, które docelowo ma być nową stolicą kraju.

Ważne jest, że w lutym bieżącego roku wulkan ponownie wykazał wzrost swojej aktywności, lecz tym razem bez większego uszczerbku dla wyspy.