Kuchnia Saint Barthelemy

Saint Barthelemy jest zdecydowanie europejską wyspą. Udając się na obiad do jednej z osiemdziesięciu restauracji, zazwyczaj nie znajdziemy przysmaków typowych dla kuchni karaibskiej, i zamiast colombo czy ryżu curry w miejscowym menu są typowe dania kuchni francuskiej i włoskiej. Restauracje podające przysmaki kuchni kreolskiej znajdują się w zdecydowanej mniejszości.

Jedynym charakterystycznym miejscowym daniem, serwowanym w każdym lokalu, jest krab łowiony u wybrzeży wyspy, podawany na setki sposobów. Podawane są głównie potrawy typowo europejskie – kurczak w winie, ziemniaki, makarony, befsztyki… Aczkolwiek zdarzają się także i urozmaicenia typowo karaibskie – zachęcająco brzmieć może chiński makaron gotowany w mleku kokosowym, pierogi z krewetkami i bekonem, grilowany krab, a także grilowany stek z lokalnymi przyprawami.

Nie znajdziemy tu barów szybkiej obsługi. Większość lokali na wyspie należy raczej do kategorii ekskluzywnych i dość drogich, a także głównie wymagany jest strój raczej nie plażowy.

Kultura Saint Barthelemy

Ponieważ Saint Barthelemy nie miało możliwości zmieszania kultur, dziedzictwo kulturalne tej wyspy zamieszkanej przez rybaków i kupców nie jest zbyt duże.

Kultura, z jaką można się tu zetknąć, jest stricte francuska z niewielką domieszką szwedzką. Wydarzenia kulturalne tej wyspy to festiwal muzyczny Saint Barthelemy oraz Karaibski Festiwal Filmowy. Festiwal muzyczny zaistniał dzięki zakładowi dwójki przyjaciół, którzy widząc, jaki efekt na mieszkańcach i życiu wyspy miał koncert niewielkiego zespołu, postanowili zrobić to na większą skalę. Każdego roku skład występujących zespołów powiększa się, rozrasta się także zakres rodzajów granej muzyki. Są tu zespoły klasyczne, jazzowe, francuskie, autralijskie…. Impreza odbywa się corocznie w styczniu i trwa dwa tygodnie. Ważne jest że cała ta impreza organizowana jest kompletnie niekomercyjnie – nikt na niej nie zarabia.

Ponadto rokrocznie tuż przed Wielkanocą ma miejsce karaibski festiwal filmowy, prezentujący dorobek twórców europejskich, jak i karaibskich.