Kuchnia St. Vincent i Grenadyn

Kuchnia St. Vincent i Grenadyn

Kuchnię karaibską cechuje prostota, a jednocześnie bardzo wyrafinowany smak – pełen lokalnych przypraw i rodzimych warzyw i owców. Narodowe dania to smażona ryba z gatunku karanksów (Fried Jackfish) oraz pieczony owoc drzewa chlebowego (Roasted Breadfruit). Zresztą owoc ten jest też poniekąd symbolem St. Vincent i Grenadyn i wiąże się z nim cała historia. W sierpniu organizowany jest na przykład Festiwal Drzewa Chlebowego. Roślina ta została na wyspę specjalnie sprowadzona z Tahiti, aby umożliwić wyżywienie pracujących tu niewolników. Pierwsza wyprawa kapitana Williama Bligha po sadzonki nie powiodła się za względu na bunt żeglarzy. Udało się to dopiero za drugim razem. Więcej na ten temat wypraw admirała Bligha można znaleźć we wpisie Sławni ludzie pochodzący z St. Vincent i Grenadyn.

W kuchni tego regionu Karaibów można ponadto znaleźć takie historyczne wręcz produkty spożywcze jak mąka z maranty trzcinowatej (arrowroot), która służy m. in. do wyrobu pieczywa i ciast, ale też i całkiem współczesne jak kurczak, ryż i fasola.

Najlepszą okazją do spróbowania lokalnych wyrobów i specjałów jest wizyta na targu w Kingstown, który odbywa się co tydzień w piątek i sobotę. Znajdziemy tu słodkie ziemniaki, platany, ostre papryczki i wiele innych produktów. Świeże ryby możemy z kolei kupić na targu rybnym także w Kingstown, przy Bay Street koło dworca autobusów. Lokalne alkohole to piwo Hairoun oraz rum Sunset.