Rajskie Canouan

Canouan, to mały, prywatny świat, który otoczony jest morzem południowych Antyli. Wyspa jest niczym wyjęta z marzeń o raju karaibskim – rozkoszujemy się tu zróżnicowanymi krajobrazami pełnymi zieleni i nieokiełznanej, tropikalnej naturyperłowobiałym piaskiem i romantycznymi zatokami.

Wyspa jest naprawdę niewielka – jej powierzchnia liczy zaledwie 13 km kwadratowych. Gwarantuje ona prywatność choćby z tego względu, że jedynym miasteczkiem jest niewielkie Charlestown, a wszystkich mieszkańców jest około 1300. Całą wyspę można obejść pieszo, co zresztą robi wiele osób odwiedzających to miejsce.

Zaskakująca może być pustka na wyspie, oraz czystość – brak tu widocznych śladów pobytu turystów, takich, jak puszki czy opakowania po jedzeniu…. Czas spędza się tu w jednym z kilku luksusowych hoteli, a w ciągu dnia przebywa się na plaży. Amerykańskie gwiazdy lubią bardzo tę wyspę, a także i … nowożeńcy, gdyż wiele z amerykańskich par wybiera tę wyspę na miejsce zawarcia związku małżeńskiego.

Od strony oceanu Canouan jest otoczona rafą koralową, która chroni plaże przed zbyt gwałtownymi prądami oceanicznymi. Urokliwa biel piasku, kontrastująca z głębokim błękitem wody i intensywną zielenią roślin, razem tworzą widok,któremu ciężko się oprzeć. Dodatkowym aspektem nie do pominięcia jest fakt, że wyspa znajduje się z dala od tras huraganów, i żadne nieprzewidziane zjawisko pogodowe nie zakłóca spokoju w tym uroczym zakątku świata.

Łącznikiem między tą wyspą a resztą świata jest niewielka przystań przy Grand Bay (mieszkańcy nazywają też miasteczko Charlestown nazwą Grand Bay), oraz lotnisko dla niewielkich śmigłowców. Oznaką działalności gospodarczej jest wybudowany przez rybaków kompleks pawilonów nad zatoką Friendship.

Łagodne powietrzeszum skrzydeł kolibróworchidee i bugenwille, piana morska obmywająca skały i niewielka ilość ludzi mogą dać namiastkę raju. Także pod wodą nurkując na rafach znajdziemy bajkowe kolory i kształty, rzadkie ryby i żyjątka, a czasem spotkamy wolno żyjącego żółwia, od którego zresztą miejsce to wywodzi swoją nazwę.

Canouan to właściwie kwintesencja Karaibów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *