Martynika – Cudowna Wyspa

Martynika to wyspa położona w archipelagu Wysp Zawietrznych w Małych Antylach ( Karaiby ) leżąca pomiędzy Dominiką ( na północy ) i Saint Lucią na południu. Odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1502 podczas jego czwartej ekspedycji do Ameryki. Wyspa jednak zamieszkana została jednak o wiele wcześniej i jej historia sięga aż po rok 100 n.e. co czyni ją bez wątpienia regionem o bardzo bogatej przeszłości!

Przyjęto, iż już w okolicach roku 130 n.e. na wyspie pojawili się pierwsi mieszkańcy – pochodzący z Ameryki Południowej indianie z plemienia Arawak ( Arrowukas lub Aruacans ). Oryginalnie jednak przed nadaniem powyższych nazw przez szwedzkiego archeologa Sven’a Loven’a plemię nazwane zostało przez Krzysztofa Kolumba „Taino”, co w natywnym oznacza „Jesteśmy dobrzy i porządni”. Kolumb jednak zupełnie mylnie zinterpretował przywitanie przez tubylców. Przodkowie Taino pochodzą z obecnej Brazylii, gdzie zamieszkiwali tereny dorzeczy Amazonki aż do kotliny Orinoco, jednakże cała kultura doznała rozkwitu właśnie na obszarach Karaibów.

Wyborne kulinaria Martyniki

Przyjęto, iż już w okolicach roku 130 n.e. na wyspie pojawili się pierwsi mieszkańcy – pochodzący z Ameryki Południowej indianie z plemienia Arawak ( Arrowukas lub Aruacans ). Oryginalnie jednak przed nadaniem powyższych nazw przez szwedzkiego archeologa Sven’a Loven’a plemię nazwane zostało przez Krzysztofa Kolumba „Taino”, co w natywnym oznacza „Jesteśmy dobrzy i porządni”.

Kolumb jednak zupełnie mylnie zinterpretował przywitanie przez tubylców. Przodkowie Taino pochodzą z obecnej Brazylii, gdzie zamieszkiwali tereny dorzeczy Amazonki aż do kotliny Orinoco, jednakże cała kultura doznała rozkwitu właśnie na obszarach Karaibów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *