Kultura Montserrat

Wyspa Montserrat była odcięta od światowej popkultury do lat 60. XX wieku, dzięki czemu pierwotne zwyczaje i obrzędy pozostały żywe przez bardzo długi czas, właściwie aż do 1995 roku.

Kultura tej wyspy przesiąknięta jest bardzo głęboką duchowością, więc większa część jej utworów daje wyraz wierzeniom. Także festiwale odbywające się w Montserrat są w głównej mierze poświęcone uroczystościom religijnym: tydzień Świętego Patryka w marcupiknik świętego Piotra w sierpniu, częste kościelne festyny.

Najbardziej dominującą formą sztuki na Montserrat jest muzyka. Połączenie gorących, południowych rytmów z muzyką irlandzką zaowocowało niezwykłym efektem, powstał dzięki temu taniec Bam-chick-layoraz użyto europejskie instrumentów w tradycyjnych utworach z tego regionu.

Dzięki Air Studios na wyspie bywały takie znakomitości, jak Rolling StonesSting i Elton John. Po huraganie Hugo George Martin zorganizował w 1997 zbiórkę dla wyspy, w której wzięli udział Arrow, Mark Knopfler, Jimmy Buffett, Paul McCartney, Eric Clapton, Phil Collins, Carl Perkins, Sting i Elton John.

Postacie z Montserrat

Do znanych obywateli Montserrat zaliczyć należy sportowców: Jima Allena i Lionela Bakera – byłych graczy w krykieta, oraz Ellary’ego White – piłkarza. Z Montserrat pochodzą też muzycy:  Alphonsus “Arrow” Cassell — jego przebój “Hot Hot Hot” nagrany został w 1982 roku, a w 1986 wykorzystany jako motyw przewodni mundialu w Meksyku. Na Montserrat urodziła się także Mazzie Williams, wokalistka grupy Boney M.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *