Historia Montserrat

Zanim Montserrat została odkryta przez Krzysztofa Kolumba, zamieszkiwali ją Arawakowie i Karaibowie. Wyspa została skolonizowana przez Europejczyków po 1632 roku – przez uchodźców z Irlandii, prześladowanych na tle religijnym. Wtedy też teren ten został przejęty przez Wielką Brytanię. Rozpoczęto produkcję cukrurumu i bawełnysprowadzano też niewolników afrykańskich. Niewolnictwo na wyspie zostało zniesione w 1834 roku.

Kiedy ceny cukru znacznie spadły od połowy XIX wieku, jego produkcja zaczęła stopniowo zamierać.

Bardzo ciekawym faktem jest, że w 1979 roku producent Beatlesów,  George Martin założył na wyspie AIR Studios, i wielu światowej sławy piosenkarzy przyjeżdżało na Montserrat, aby nagrywać swoje utwory. Panujący tu spokój i piękne, tropikalne krajobrazy przyciągały ich jak magnes, a wraz z nimi fanów. Od tamtego momentu wyspa otworzyła się turystycznie.

Niestety, dwa kataklizmy bardzo dotkliwie dotknęły Montserrat pod koniec XX wieku. 17 października 1989 roku potężny huragan Hugo zmiótł niemal wyspę z powierzchni ziemi. Studio AIR zostało zamknięte, ruch turystyczny zamarł. I ledwo Montserrat stanęło na nogi, w 1995 roku dotknął je wybuch wulkanu, i ponownie na początku 2010 roku. W efekcie ludność wyspy znacznie zmalała, a mieszkańcy tego państwa otrzymali od Wielkiej Brytanii obywatelstwo, i z tego powodu wielu z nich nie wróciło z uchodźstwa do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *