Geografia St Lucia

Saint Lucia to niewielka, górzysta wyspa pochodzenia wulkanicznego, znajdująca się w archipelagu Małych Antyli, na południe od Martyniki. Jej powierzchnia wynosi 620 kilometrów. Od strony wschodniej znajduje się ocean atlantycki, zaś zachodnie wybrzeże leży nad Morzem Karaibskim. Kształtem przypomina owoc awokado tudzież mango. Uznawana jest za klejnot przyrodniczy.

W zachodniej części wyspy znajduje się krater wulkanu Qualibou o wysokości 777 metrów, natomiast najwyższym miejscem jest Mount Gimie, o wysokości 950 metrów. Ponadto jej znakiem rozpoznawczym są bliźniacze, ostro zakończone szczyty Pitons, za którymi rozciągają się w głąb wyspy lasy tropikalne, w których występują gęsto dzikie orchidee oraz wielkie paprocie . Wzdłuż wybrzeża rozciągają się malownicze rafy koralowe.

Na Saint Lucia znajdują się liczne gorące źródła mineralne, będące miejscem ulubionym przez turystów w celu zażywania zdrowych kąpieli. Panuje tu klimat tropikalny. Jej stolicą jest Castries, językiem oficjalnym jest angielski.

Historia St Lucia

Przed dotarciem Europejczyków, wyspę zamieszkiwali waleczni Karaibowie. Po dotarciu Kolumba do Ameryki, Saint Lucia – nazwana tak na cześć świętej Lucyny – najpierw stała się przystanią piracką, a następnie została zasiedlona przez Francuzów. Rozpoczęto intensywną uprawę trzciny cukrowej, co wiązało się ze sprowadzaniem wielu niewolników afrykańskich na wyspę, oraz stopniowym wyniszczaniem ludności miejscowej.

Jednocześnie z Francją o Saint Lucię rywalizowała Wielka Brytania, tak więc na terytorium tym dochodziło do wielu starć zbrojnych między przedstawicielami obydwu narodów. Przez ponad dwa wieki stan prawny wyspy był zmieniany ponad dziesięć razy, przechodząc bez przerwy z rąk do rąk, nazywano ją czasem „Heleną wśród wysp”. Walki zaowocowały spaleniem stolicy w 1796 roku. Spór o panowanie na wyspą był zażarty ze względu na korzyści materialne płynące z handlu trzciną cukrową. Dopiero w 1814 roku wyspa została przyznana Brytyjczykom. W 1834 roku zniesiono niewolnictwo.

Po dziś dzień Saint Lucia jest częścią Wspólnoty Narodów Brytyjskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *