Kultura Wysp Dziewiczych USA

„Don’t let the jumbies get ya” – to zdanie można często usłyszeć na Wyspach Dziewiczych. W wierzeniach miejscowej ludności Jumbies to mityczne istoty, które chodzą między żywymi i mogą porwać kogoś lub omamić, podobno widywane są także na paradach karnawałowych. Kultura wysp jest mistyczna i mocno spirytystyczna, stanowiąc skrzyżowanie wierzeń afrykanerskich z katolickimi. Najpełniejszą formą wyrazu tej kultury stanowi karnawał, odbywający się na Wyspach Dziewiczych między kwietniem a majem każdego roku. Kolorowe stroje, postacie symbolizujące miejscowe legendy, poza Jumbies także i o Nansi– człowieku plotącym opowiadania niczym sieci pająka. Można wtedy także usłyszeć lokalną muzykę, znaną tylko na Wyspach Dziewiczych, zwaną quelbe. Jest ona spuścizną po historycznych tańcach europejskich oraz pieśniach niewolników. Inną formą lokalnej muzyki jest fungi – to muzyka komentująca w satyrycznej formie bieżące wydarzenia.

Wiele historycznych domów i plantacji na Wyspach Dziewiczych zostało przerobionych na skanseny i można je zwiedzać. Dodatkowo North Shore Shell Museums w Carrot Bay prezentuje tysiące muszli.

Warto dodać, że wiele światowej sławy osobistości upodobało sobie Virgin Corda, kupując tam posiadłości i często przylatując na wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *