Ceny na Martynice

Przyjrzyjmy się teraz istotnemu aspektowi wycieczki na Martynikę, czyli cenom.

Na Martynice znajdziemy wiele francuskich sieci hipermarketów – ED, Carrefour, Leader Price, Hyper U, Cora. Ceny tutaj są ogólno europejskie. Średni koszt wody mineralnej to to 0,40 € za pół litra lub 1,80 €za 5 litrów. Chleb kosztuje 3,50 €, a bagietka 0,70 €. Litr mleka to 0,70 €. Za 12 jaj zapłacimy 3,70 €, a masło to koszt 1,50 € za 250 gramów. Pół litra piwa kosztuje 3 €.

Skromny posiłek w restauracji wygląda następująco: za sandwich z połowy bagietki i napój płacimy około 5 €, skromne danie w restauracji to około 15 €. Za danie w lokalu o średnim standardzie zapłacimy 30 €, a w luksusowej ceny zaczynają się od 50 € za posiłek. Wina i alkohol są dość drogie, aczkolwiek możemy pokusić się o napoje za 3 € za butelkę, lecz tylko na własne ryzyko. Przykładowe menu restauracji Mango Bay znajdziemy tutaj: http://en.restaurant-mangobay.com/ .

Kilka słów o sklepach na wyspie. Sklep ED (http://www.magasins-ed.com/la-marque-dia/) , który znajduje się blisko Gerard Cafe School, znaleźć można największy wybór świeżych produktów – warzywa, owoce, mrożonki. Zaletą ED jest jego bliskość do mariny. Otwarty jest między 8 rano a 7:30 wieczorem i od poniedziałku do soboty, a  8 i 12:30 w niedzielę.

Pozostałe supermarkety znajdują się, jak następuje: Leader Price (8 – 20 w tygodniu, 8-12 w niedzielę) – niedaleko Le Marin, Champion – w pobliżu Carenantilles, otwarty w tych samych godzinach. Na drodze do Le Marin znajdziemy L’Ile aux Paris, a w nim polecany specjalnie dla żeglarzy soleilette, danie przygotowane tak, aby pozostawało jak najdłużej świeże podczas kursu. Pomiędzy Le Marin i Fort de France jest Carrefour, czynny między 10:30 a 8:30 w poniedziałek, 8:30 a 20:30 między wtorkiem a sobotą, a w niedzielę między 9 a 13. W Fort-de-France znajdziemy także kilka supermarketów, do których dotrzemy bez problemu.

Warto nadmienić, że mieszkańcy wyspy preferują język francuski i choćby próba wypowiedzenia „Bonjour” znacznie ułatwi nam nawiązanie kontaktu z nimi, a bez angielskiego ciężko będzie się nam porozumieć w jakikolwiek sposób.

Jeśli chodzi o poruszanie się po wyspie, to warto wynająć samochód. Koszt wynajmu zależy od standardu pojazdu, czasu wynajmu i sezonu, w którym znajdujemy się na wyspie. Cena minimalna to 30 € za dzień. Paliwo wynosi 1,15 € za litr benzyny i 0.91 € za litr ropy. Cena kursu taxi z lotniska do Marin około 60 euro. Można także skorzystać z busika zapewniającego połączenie pomiędzy miastami, które są bardzo tanie, na przykład  z Le Marin do Lamentin wynosi 6,5 €. Przykładowe ceny wynajmu samochodów można znaleźć tutaj: http://www.martiniquecar.com/.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *