Kulinaria Portoryko

Cocina criolla – tak nazywają swoją kuchnię mieszkańcy wyspy. Jest ona raczej ciężka, mięsna i dość europejska.

Obiad lub lunch rozpoczynają się do wrzących przystawek – frytek bacalaitos, chlebka kukurydzianego surullitos oraz pierogów nadziewanych mięsem kraba lub wieprzowiną – empanadillas.

Następnie przechodzi się do konsumpcji zupy a po niej dania głównego. Na Portoryko zupy stanowią bardzo ważny element menu i przywiązuje się do nich dużą uwagę. Frijoles negrosczyli zupa z czarnej fasoli, lub sopón de pollo con arroz – czyli rosół z ryżem sławne są na całą okolicę. Warto dodać, że tutejszy rosół gotuje się, dodając dynię lub pomidory. Sopón de pescado to zupa rybna – rybę gotuje się wraz z głową i ogonem, dodając czosnek, pomidory i zioła. Caldo gallego to zupa galicka – gotuje się ją z wieprzowiny, fasoli i dodatku kiełbasy hiszpańskiej. Nie oszczędza się przy tym przypraw, zwanych tutaj adobo i sofritIch aromat nadaje wyrazu także daniom głównym – którym najczęściej będzie gulasz, wołowy lub wieprzowy. Możemy wybrać także befsztyk z cebulą, pieczony udziec świński, ozorek wołowy, nerki. Atrakcją między 12 a 15 jest świnia pieczona na barbecue, polewana sosem pomarańczowym. Jeśli ktoś woli lżejsze mięso, może zamówić kurczaka z ryżem bądź też kurczaka w sherry.

W ramach deseru polecić można ciastka ze słodkich ziemniaków, galaretki z owoców tropikalnych, kokos przetworzony na różne sposoby – kandyzowany, suszony, pod postacią lodów kokosowych oraz galaretek.

Potrawy popija się rumem, piwem (najpopularniejsze jest piwo Medalla) oraz kawą, która jest hodowana na wyspie od 300 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *