Geografia Gwadelupy

Gwadelupa to archipelag wysp pochodzenia wulkanicznego, zlokalizowanych na obszarze Antyli Mniejszych. W jej skład zaliczane są Basse TerreGrande-TerreLa DesideradeLes Saintes i Marie Galante.

Każda z tych wysp jest zupełnie inna, i tak Base Terre posiada bezustanny okres wegetacyjny i czynny wulkan siarkowy, na Grande Terre odnaleźć można wiele płaskich, piaszczystych plaż, Les Saintes mają piękne zatoki,  La Desiderada posiada strome klify a Petite Terre jest niezamieszkana. Ich łącznie powierzchnia obejmuje 1628 km kwadratowych. Jeszcze do 2007 roku Saint Barthelemy i Saint Martin były częścią tego kraju, ale zostały odłączone i stały się samodzielnymi państwami.

Tereny te są narażone na częste huraganypogoda jest zmienna, często zdarza się pół dnia deszczu, pół słońca. Na Gwadelupie istnieją dwie pory roku: sucha, nieco chłodniejsza trwa od stycznia do kwietnia oraz deszczowa, o wiele cieplejsza, która trwa od czerwca do października. Temperatura w dzień nigdy nie spada poniżej 25°C a temperatura wody poniżej 26-27°C. Słońce praktycznie nigdy nie opuszcza Gwadelupy. Oficjalnym językiem jest francuski, stolicą jest miasto Basse-terre. Wyspy stanowią zamorskie terytorium Francji i należą do Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *