Geografia Kajmanów

Kajmany zwane są rajem podatkowym oraz stanowią najpopularniejsze miejsce wycieczek dla osób lubiących nurkowanie. Są to wyspy o bujnejniespokojnej przeszłości, o czym świadczą nawet nazwy geograficzne, o których wspomnimy w dalszej części tekstu.

Kajmany są głównym centrum finansowym Karaibów. Składają się z trzech wysp w Ameryce Środkowej, na Morzu Karaibskim: z Wielkiego KajmanaKajmana Brac i Małego Kajmana. Ich łączna powierzchnia wynosi 259 km². Ludność to około 45 000 mieszkańców, z czego połowa zamieszkuje stolicę – George Town. Kajmany stanowią terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Na Kajmanach nie ma rolnictwa, gdyż tylko 3,8 procent powierzchni tego kraju nadaje się pod uprawy, więc około 90% żywności pochodzi z importu i jest bardzo droga. Główne źródła dochodu mieszkańców stanowią turystyka oraz usługi finansowe.

Wyspy te znajdują się 650 km na południe od Miami, 240 km na południe od Kuby i 268 km na północny zachód od Jamajki. Linia brzegowa liczy 160 km. Klimat jest morski, z dwoma porami roku: ciepłą, deszczową porą letnią(od maja do października) oraz chłodną, względnie suchą zimą (od listopada do kwietnia.) Teren nie posiada wzniesień, jest płaski i wapienny, wyspy zaś otoczone są rafami koralowymi, najwyższym punkt stanowi wzniesienie The Bluff (w tłumaczeniu – Oszustwo), liczące…42,6 m. Zagrożenie stanowią huragany, mogące pojawiać się tutaj w okresie między czerwcem a listopadem.

Wspominaliśmy tez już o nazwach. Jako ciekawostkę można podać fakt, że na zachodnim krańcu wyspy znajduje się miasteczko noszące nazwę Hell (Piekło). Podobno brytyjski komisarz w latach 30. XX wieku był tak rozgniewany nieudanym polowaniem na ptaki, że kwitował strzały przekleństwem „Oh, hell”, czyli w dowolnym tłumaczeniu „niech to piekło pochłonie”. Miasteczko to posiada własny urząd pocztowy i dzięki temu można wysłać pocztówkę z Piekła.

Na północy wyspy znajduje się z kolei miejsce Rum Point. Podobno dawno temu rozbił się tu statek przewożący rum i setki baryłek tego napoju znalazło się na plaży.

Huragan na Kajmanach

W związku ze sztormem, który od niedzieli powoduje na Kajmanach obfite ulewy, na wyspie ogłoszony został stan zagrożenia huraganowego.

Intensywne opady spowodowały już podtopienia w George Town i w znacznej części wysp. Zanotowano przyrost ponad 21 cm wody na metr kwadratowy. W środę rano sztorm został zaklasyfikowany jako huragan Nicole. Spodziewane są dalsze opady, które mają potrwać do niedzieli. Oko huraganu przesuwa się w kierunku Kuby.

Na wyspach zamknięto większość instytucji publicznych, a Czerwony Krzyż jest w gotowości.

Huragan Nicole występuje jako czternasty z piętnastu przewidzianych przez meteorologów w tym sezonie, ale w związku z warunkami klimatycznymi ostatnich tygodni, wyspa ta prawdopodobnie zostanie znacząco przekroczona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *