Transport na Kubie

Transport na Kubie

Na Kubie i przyległych wysepkach znajduje się 15 lotnisk obsługujących loty międzynarodowe. Połączenia realizują następujące linie lotnicze: Air Frace, Air Kanada, Condor, Aeroflot i wiele innych – oferta biletów lotniczych jest dość bogata.

Podróżowanie po terytorium Kuby nie jest objęte żadnymi szczególnymi ograniczeniami, z wyjątkiem dobrze oznakowanych stref specjalnych, np. terytoriów wojskowych, po których poruszanie się jest zabronione.

Transportu morskiego nie polecamy w okresie od czerwca do listopada, kiedy wzrasta ryzyko wystąpienia huraganów – w tych miesiącach dobrze jest zdecydować się na kolej, choć jest to opcja dla cierpliwych. Istnieją dwa rodzaje pociągów:  zwyczajne oraz o podwyższonym standardzie, gdzie cena biletu na podróż obejmuje serwowany na trasie poczęstunek. Bez względu na klasę pociągu godziny przyjazdów i odjazdów są umowne, tak więc kilkugodzinne opóźnienia nikogo nie dziwią. Bilety dobrze jest kupować z parodniowym wyprzedzeniem, szczególnie latem, kiedy Kubę odwiedza więcej turystów.

Miłośników autobusów czeka rozczarowanie – ten środek lokomocji jest na Kubie praktycznie niedostępny, w Hawanie kursuje zaledwie kilka linii autobusowych nie do końca trzymających się rozkładu jazdy.

Można zdecydować się na taksówkę, jednak przywilej korzystania z zabierających kilku pasażerów na raz pojazdów przysługuje wyłącznie tubylcom – dla turystów przewidziano żółte taksówki pobierające opłaty w CUC, lub tzw. „coco taxi” – małe motorynki w kształcie jajka.

Godną polecenia opcją jest również wynajęcie samochodu. Na Kubie obowiązuje ruch prawostronny a polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu przez okres 6 miesięcy od momentu przyjazdu na wyspę.