Geografia Trynidadu i Tobago

Wyspy Trynidad i Tobago stanowią jedne z piękniejszych zakątków Karaibów. Państwo Trynidad obejmuje obydwie wyspy – Trynidad oraz Tobago, a także 21 mniejszych wysp. Razem obszar tego środkowoamerykańskiego państwa wynosi 5128 km2. Powierzchnia wyspy Trynidad obejmuje 4768 km2. Stolicą jest Port-of-Spain. Językiem urzędowym jest język angielski.

Pod względem geologicznym, Trynidad jest przedłużeniem Gór Karaibskich z północno-wschodniej Wenezueli i na wyspie znajdują się trzy pasma górskie – Góry PółnocneŚrodkowe i Południowe. Niektóre szczyty Gór Północnych sięgają ponad 900 m n.p.m. Położone w centralnej części wyspy Góry Środkowe i bardziej na południe Góry Południowe, zbudowane są z wapieni i piaskowców, a najwyższe wzniesienia sięgają do wysokości około 300 m n.p.m.

Malowniczość krajobrazów została uwieczniona na niejednym filmie – rozciągają się tam dziewicze białe plaże, krystalicznie czyste potoki wiją się zboczami gór oraz na lądzie, a ponadto dodatkową atrakcją są romantyczne wodospady. Wyspa Tobago leży przy Morzu Karaibskim i otacza ją łańcuch raf koralowych, a gęsty las równikowy porastający wyspę to także idealne schronienie dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślinności. Krajobraz obu tych wysp stanowi kwintesencję wyobrażenia o karaibskich widokach.

Pomiędzy pasmami górskimi wyspy Trynidad znajduje się obniżenie, w którym występują wulkany błotne (w miejscu, gdzie znajdują się złoża ropy)  oraz ósmy cud świata – Jezioro Asfaltowe (Pitch Lake), czyli naturalny wypływ smoły. Miejsce to otacza wiele mitów i legend. Tubylcy przekazują od wieków, że jezioro powstało w wyniku kary na szczepach ich przodków za wykroczenia przeciwko bogom. Jako ciekawostkę można podać, że z asfaltu wypływającego z Pitch Lake zbudowano między innymi ulicę w Waszyngtonie, gdzie mieści się Biały Dom. Na wyspie Tobago także są pasma górskie, a ich najwyższy szczyt sięga 576 m n.p.m. Wschodnie stoki wysp porośnięte są przez wilgotny las równikowy, a na zachodnich znajdowała się sawanna, wypierana stopniowo przez uprawy.

Na wyspach panuje gorący i wilgotny klimat równikowy, łagodzony przez wiatry pasatowe. Przynoszą one jednocześnie obfite opady do 3000 mm. Obydwie wyspy nie są nawiedzane przez huragany. Średnie temperatura w stolicy Port-of-Spain waha się w okolicach 25°C. Mieszkańcy Trynidad i Tobago żyją z wydobycia takich surowców jak ropa naftowa, gaz ziemny, boksyty i asfalt. Nadal ważną gałęzią gospodarki pozostaje także rolnictwo i uprawa, trzciny cukrowej, kakaowca, ryżu, kawy, bananów i warzyw. Rozwinęła się także hodowla bydła, kóz, owiec oraz rybołówstwo, w tym głównie połów krewetek.