Kultura i sztuka na St Lucia

Kultura wyspy Saint Lucia stanowi mieszankę wpływów angielskich, francuskich i afrykańskich. Co roku odbywają się tu dwa festiwale – La Woz i La Magwit, poświęcone spuściźnie kulturalnej wyspy. Innym hucznie obchodzonym tutaj festiwalem Jounen Kweyol, czyli dzień kreolski, odbywający się każdego roku 27 października.  Większość mieszkańców wyspy ubiera się w ten dzień w strój ludowy, zwany Madras, składający się z wielu warstw kolorowego materiału – strój ten jest niezmiennym tradycyjnym elementem, a jego historia sięga wielu wieków wstecz.

Od 1991 roku odbywa się także festiwal jazzowy. Poza tym nie należy zapominać o karnawale, który przesunięty jest na czerwiec, aby nie kolidował z karnawałem na Trynidadzie i Tobago.

Castries znajduje się także specjalne centrum, które zajmuje się odkrywaniem i analizą twórczości ludowej na wyspie. Nazywa się ono Folk Research Centre i gromadzi biografie, pamiątki oraz artefakty dotyczące sławnych ludzi na wyspie i ogólnie kultury kreolskiej. Centrum posiada także spora bibliotekę z literaturą dotyczącą historii wyspy.

Znane postacie z St Lucia

Najbardziej znanymi osobami pochodzącymi z wyspy Saint Lucia są niewątpliwie nobliści Arthur Lewis i Derek Walcott. Arthur Lewis zajmował się ekonomią krajów rozwijających się, natomiast Derek Walcott jest żyjącym do tej pory pisarzem tworzącym w stylu realizmu magicznego. Otrzymał Nobla w dziedzinie literatury w roku 1992.

Inną sławą z Saint Lucii jest pirat Francois le Clerc, zwany także Kuternogą ze względu na drewnianą protezę.