Kultura i sztuka na St Lucia

Kultura wyspy Saint Lucia stanowi mieszankę wpływów angielskich, francuskich i afrykańskich. Co roku odbywają się tu dwa festiwale – La Woz i La Magwit, poświęcone spuściźnie kulturalnej wyspy. Innym hucznie obchodzonym tutaj festiwalem Jounen Kweyol, czyli dzień kreolski, odbywający się każdego roku 27 października.  Większość mieszkańców wyspy ubiera się w ten dzień w strój ludowy, zwany Madras, składający się z wielu warstw kolorowego materiału – strój ten jest niezmiennym tradycyjnym elementem, a jego historia sięga wielu wieków wstecz.

Od 1991 roku odbywa się także festiwal jazzowy. Poza tym nie należy zapominać o karnawale, który przesunięty jest na czerwiec, aby nie kolidował z karnawałem na Trynidadzie i Tobago.

Castries znajduje się także specjalne centrum, które zajmuje się odkrywaniem i analizą twórczości ludowej na wyspie. Nazywa się ono Folk Research Centre i gromadzi biografie, pamiątki oraz artefakty dotyczące sławnych ludzi na wyspie i ogólnie kultury kreolskiej. Centrum posiada także spora bibliotekę z literaturą dotyczącą historii wyspy.

Znane postacie z St Lucia

Najbardziej znanymi osobami pochodzącymi z wyspy Saint Lucia są niewątpliwie nobliści Arthur Lewis i Derek Walcott. Arthur Lewis zajmował się ekonomią krajów rozwijających się, natomiast Derek Walcott jest żyjącym do tej pory pisarzem tworzącym w stylu realizmu magicznego. Otrzymał Nobla w dziedzinie literatury w roku 1992.

Inną sławą z Saint Lucii jest pirat Francois le Clerc, zwany także Kuternogą ze względu na drewnianą protezę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *