Geografia Turks i Caicos

Malownicze wyspy Turks i Caicos znajdują się na północ od wyspy Hispaniola, tysiąc kilometrów na południowy wschód od Miami. Archipelag składa się z 40 wysp, z czego zaledwie 8 jest zamieszkałe. Ich powierzchnia liczy w sumie ponad 600 km kwadratowych. Podobno plaże na Providenciales uznawana jest za najpiękniejszą na świecie. Wyspy zgromadzone są niczym atol wokół krawędzi dwóch znacznych wapiennych wzniesień, a niedaleko ich brzegów znajdują się imponujące rafy koralowe.

Archipelagi składają się z dwóch grup wysp. Caicos są większe, w ich skład wchodzą: West CaicosProvidencialesNorth CaicosMiddle CaicosEast CaicosSouth CaicosAmbergris CayDellis CayPine CayParrot Cay. Turks to grupa znacznie mniejsza, w jej skład wchodzą Grand Turko powierzchni 17 km kwadratowych oraz Salt Cay, o powierzchni 6 km. Ponadto w obrębie Caicos i Turks znajduje się mierzeja Muchoir Bank.

Wyspy te powstały na wielkiej wapiennej mieliźnie i są nią otoczone ze wszystkich stron, mielizna ta ma obszar ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych, składa się z piasku, koralowca i raf, przez co głębokość wody wokół wysp waha się między 1 metrem a 5 metrami.  Turks oddzielone są od Caicos głęboką na 2200 metrów cieśniną – Turks Island Passage.

Teren wysp jest  płaski, w wielu miejscach bagnisty, pokryty lasami namorzynowymi. Okolice te są często nawiedzane przez huragany.

Trzeba zauważyć, że właściwie większa część wysp z tego archipelagu nie była zamieszkana ani otwarta dla turystów aż do XX wieku. Przykładowo, Ambergis Cay została zamieszkana dopiero w roku 1997, na Dellis Cay buduje się hotel dopiero na początku bieżącego – 2010 – roku, Pine Cay liczy 30 mieszkańców i jest to tylko resort wypoczynkowy, podobnie jak i Parrot Cay (ten z kolei liczy około stu mieszkańców). Stolicą jest Grand Turk – zwane też Cockburn Town.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *