Rozrywka na Kubie

Już w roku 1920, kiedy w USA ogłoszono prohibicję, doceniono walory Kuby – stała się ona ostoją dla spragnionych rozrywek Amerykanów. Wyspa zasłynęła z bogatej oferty rozrywkowej dzięki licznym kasynomrewiomhotelom i domom publicznym. Kubański sektor rozrywkowy szybko wyszedł naprzeciw oczekiwaniom napływających turystów, jak grzyby po deszczu mnożyły się restauracje, bary oferujące pełną gamę mocnych trunków i kluby. Dzisiejsza Kuba wciąż zapewnia turystom w tym względzie wiele atrakcji.

Do najpopularniejszych rozrywek zalicza się nurkowanie. Duża ilość raf koralowych oraz bogactwo podwodnej fauny i flory czynią okolice Kuby szczególnie atrakcyjnymi dla amatorów podwodnych wycieczek. W roku 1992 na wyspie odbyły się 6. międzynarodowe mistrzostwa fotografii podwodnej, biorący udział w zawodach Jacques-Yves Cousteau nazwał kubańskie wody „najbardziej spektakularnymi i dającymi nurkującym najwięcej opcji”. Wypożyczalnie sprzętu oferujące profesjonalne kursy nurkowania znajdują się przy większości hoteli oraz w specjalistycznych punktach rozsianych po całym terenia wyspy.

Nieodłącznym elementem pejzażu jest muzyka – każdy lokal na Kubie ma swoją orkiestrę, bez muzyki nie ma tu życia. Tańczy się cały czas i wszędzie, każda okazja jest dobra. Najbardziej spopularyzowanym tańcem jest salsa – polegająca na tym, że mężczyzna stara się zgubić kobietę, ona zaś próbuje nie zgubić rytmu. W stolicy kraju prawdziwą salsę zatańczyć można min. w centrum Hawany, np.: w Cafe Cantante, Rio Havanero, Casa Havana czy Casa de la Musica, przy muzyce występujących na żywo największych sław kubańskiej muzyki. Jest tez wiele szkół tańca oferujących kursy salsy i innych tańców typowych dla regionu, min. cza-czyrumby czy mambo.

Dla uczczenia rocznicy zwycięstwa Castro nad reżimem Bartisty w roku 1959 Kubańczycy świętują Nowy Rok z wielką pompą: liczne imprezy organizowane na plaży oraz w mieście nie ustępują miejsca atrakcjom oferowanym w domach prywatnych, zaproszenia na fiestę przy muzycerumie i słynnych kubańskich cygarach to bardzo powszechne zjawisko i doskonała okazja, by poznać życie tubylców „od podszewki”.

Opublikowano w Kuba