Kultura Portoryko

Kultura Portoryko jest złożonakolorowa i dość charakterystyczna. Spotkanie kultury europejskiej z chińską oraz amerykańską zaowocowało interesującym efektem. Na wyspie można napotkać ślady pierwotnej kultury Taino – na przykład ich chaty.

Kultura Portoryko była przez długi czas pod wpływem religii katolickiej. Bardzo charakterystycznym elementem Portoryko są maski z paper-mache. Pierwotnie były one malowane na czarno, czerwono lub żółto, w kolorach mających przywodzić na myśl piekło, zaś twarze na nich są twarzami diabłów. Poza tym na wyspie tej panuje kult świętych, nawet do tego stopnia, że każda rodzina posiada swojego świętego. Ich posągi rzeźbione są ręcznie i posiadają w sobie wiele wpływów kulturalnych, od hiszpańskiego baroku do afrykańskich totemów. Poza tym tylko na Portoryko istnieje jedyna w swoim rodzaju produkcja koronek, zwanych mundillos. Nie należy także zapomnieć, iż Portoryko posiada wieloletnią tradycję muzyczną, a także przemysł filmowy.

Aby dowiedzieć się najwięcej o jego przeszłości, warto udać się do Instytutu Kultury Portorykańskiej w starym San Juan, lub do Muzeum Uniwersytetu Portoryko w Rio Piedras. Zachęcać do zwiedzania może także Muzeum Sztuki w Ponte, gdzie wystawione są prace lokalnych artystów, w tym Jose Campeche i Francisco Oller.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *