Kultura i sztuka St. Vincent i Grenadyn

Wpływ na kulturę tego regionu Karaibów miała zarówno Anglia jak i Francja, ponieważ to właśnie te dwa państwa rywalizowały o dominację nad St. Vincent. Dlatego pomimo tego, że to jednak angielski jest tu językiem urzędowym, francuski także jest powszechnie używany, podobnie jak jego łamana wersja czyli patois.

Oprócz Europejczyków na wyspie mieszkali także Indianie oraz przede wszystkim afrykańscy niewolnicy i również oni mieli swój ogromny wkład w historię i sztukę tego obszaru, a także muzykę, kuchnię i sposób ubierania. Przedmioty związane z tymi poszczególnymi kulturami można podziwiać w stolicy St. Vincent i GrenadynKingstown, w Muzeum Dziedzictwa Narodowego (National Trust Museum). W rejonie YambouBuccamentLayou i Barroullie można z kolei obejrzeć petroglify, czyli wyryte w skale rysunki, pozostawione tu przez indiańskich twórców.

Najbardziej wyrazistą celebracją tej różnorodności jest czerwcowy karnawał „Vincy Mas” z kolorowymi paradami pełnymi tańca i muzyki kalipso. Pozostałe ważne święta na St. Vincent i Grenadynach to Dzień Niepodległości 27 października, Dzień Bohaterów, obchodzony 14 marca oraz Dzień Emancypacji, upamiętniający zniesienie niewolnictwa (1 sierpnia). Na St. Vincent najbardziej popularne gałęzie rzemiosła to garncarstwo, wyrób biżuterii i ubrań. Na Bequii typowe zajęcie to z kolei budowa łodzi, także tych miniaturowych (modele żaglowców), z których wyspa słynie. Poza tym na St. Vincent i Grenadynach zawitała też jedna z hollywoodzkich superprodukcji – kręcono tu trzy części disneyowskiej serii „Piraci z Karaibów”.