Geografia Saint Martin/Sint Maarten

Geografia Saint Martin/Sint Maarten

Wyspa Saint Martin, po francusku zwana Saint-Martin, a po holendersku Sint Maarten, znajduje się na obszarze Małych Antyli. Jest stosunkowo niewielka, gdyż jej powierzchnia obejmuje zaledwie 87,2 km² i jest najmniejszą wyspą na świecie podzieloną między dwoma narodami – w tym przypadku francuskim i holenderskim. Podział ten nastąpił w 1648 roku i jest aktualny do tej pory.

Francuska część wyspy obejmuje 53,2 kilometry kwadratowe, holenderska zaś 34. Czasem wyspa jest nazywana SXM. Francuską stolicą jest Marigot, holenderską zaś Philipsburg. Mimo tak niewielkiej powierzchni, obydwa narody starają się podkreślać swoją odrębność i indywidualność. Pomimo tego, iż językiem oficjalnym jest stosownie dla stron francuski i holenderski, to używa się głównie języka angielskiego. Jako waluty po stornie francuskiej używa się euro, natomiast po stornie holenderskiej – dolarów.

Saint Martin nie posiada większych wzniesień poza mierzącym 424 m Pic Paradis po stronie francuskiej, ani nie ma żadnych zasobów wody pitnej, jedynie wyschnięte koryta. Suche lasy pokrywają niewysokie zbocza gór. Natomiast połączenie widoków może zapierać dech w piersiach – strome klify, piękne plaże i bajkowe zachody słońca, które na długo pozostają w pamięci, wzgórza i palmy tworzą stereotypowy karaibski krajobraz.