Kuchnia Kajmanów

Kuchnię Kajmanów można opisać następująco: wskutek mizernej gleby oraz braku podstawowych produktów spożywczych, które trzeba było importować, na wyspach tych rozwinął się jadłospis, składający się głównie z owoców morza. Zatem to tutaj znajdziemy wszelkie potrawy z żółwirybmałży oraz homarów.

Za danie narodowe uważa się zielonego żółwia morskiego, a połowem tych zwierząt para się jedna firma z licencjonowanymi rybakami. Co więcej, żółw ten jest hodowany w sztucznych hodowlach a setki młodych wypuszczane są do morza, w celu zachowania gatunku.

Kajmańskie dania są proste i składają się głównie z mięsa (małże, ryby, żółwie, kurczak)  i owoców takich, jak maniok, słodkie ziemniaki, owoc drzewa chlebowego. Do całości dodawane jest mleko kokosowe oraz owoce. Każda potrawa jest bardzo powoli gotowana lub duszona.

Do najsłynniejszych dań kajmańskich można zaliczyć gulasze: z żółwia, z małży oraz „obiad kokosowy” – czyli gulasz z ryb gotowany w mleku kokosowym z różnymi owocami, papryką i cebulą. Przyprawy były zbyt drogie przez wiele lat, nawet ryż był luksusowym przysmakiem do lat 60. XX wieku.

Deserem jest tak zwane “ciężkie ciasto”, w którego skład wchodzi maniok (lub inne owoce podobne do ziemniaków), mleko kokosowe, brunatny cukier oraz przyprawy, a całość była gotowana tak długo, aż osiągnęła konsystencje krówki.

Obecnie ze względu na napływ turystów, na wyspach można znaleźć każdy rodzaj jedzenia – haitański, jamajski oraz amerykański, w tym fast foody.

Nowe piwo z Kajmanów

Cayman Islands Brewery wypuściły dzisiaj na rynek pierwszą partię piwa w puszce, o nazwie CayLight. Jest to piwo o zmniejszonej ilości alkoholu – 3,5 %, oraz zawiera jedynie 95 kalorii. Produkt ten stanowi przeciwieństwo wypuszczonego niedawno innego piwa – Ironshore Bock, które jest ciemne i mocne.

Piwo CayLight skierowane jest do osób dbających o linię, prowadzących aktywny tryb życia. Napój produkowany jest główne w puszkach, ze względu na zalety, jakie posiada takie opakowanie, co jest ważne dla niektórych klientów. „Puszki można zabrać na plażę, łódki i wszędzie, gdzie szklana butelka mogłaby się potłuc. Poza tym, puszki szybciej się chłodzą.”, powiedział prezes firmy w oficjalnym oświadczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *