Historia Kajmanów

Archipelag został odkryty przez Krzysztofa Kolumba w roku 1503 i pierwotnie nazwany “Tortugas” ze względu na dużą ilość żółwi morskich. Natomiast współczesna nazwa Kajmany została nadana przez pierwszego anglojęzycznego gościa na wyspach– sir Francisa Drake’a, który wylądował na nich w 1586, i wywodzi się z określenia tubylców na aligatory.

Wyspy te opierały się skutecznie formalnej kolonizacji aż do połowy XVIII wieku. Do tego czasu miejsce to dawało schronienie piratom, uciekinierom hiszpańskiej inkwizycji, marynarzom z rozbitych statków, uciekinierom z armii Olivera Cromwella na Jamajce i zbiegłym niewolnikom. Współcześnie nacja kajmańska składa się głównie z ludzi czarnoskórych, z potomków Brytyjczyków i z mieszanek tych ras.

Osiedlanie zaczęło się po roku 1670, gdyż wtedy zwierzchnictwo nad wyspami zostało odebrane Hiszpanom przez Brytyjczyków za pomocą traktatu madryckiego, a terenem zaczął zarządzać gubernator Jamajki. W tamtych czasach dochody przynosiły wraki statków, które rozbijały się na licznych rafach wokół wysp.

Zwierzchnictwo Jamajki trwało do roku 1962, wtedy dopiero bowiem Kajmany zostały uznane za brytyjskie terytorium zamorskie. Historia ze zwolnieniem od podatków tłumaczona jest legendą, iż mieszkańcy wysp uratowali w 1788 załogę statków handlowych, które rozbiły się na rafach zatoki Gun (tłumaczenie – Pistolet), i w związku z tym król Jerzy III obiecał im, że nigdy nie będą płacić podatków.

Gospodarczo wyspy te nie produkowały nigdy nic szczególnego – w trakcie XX wieku zbierano tu niewielkie ilości bawełny, mahoniu, wytwarzano liny okrętowe oraz jachty. Przełomem okazał się rozkwit nurkowania swobodnego, oraz turystyka, a także zainteresowanie brakiem podatków od lat 70.

Historia wskazuje, że wyspy te zawsze stanowiły azyl dla uciekinierów, w tym także przestępców finansowych. Kajmany bowiem mają więcej zarejestrowanych firm, niż liczą ludności.Niewątpliwie wiele może to powiedzieć o charakterze tych wysp.