Transport na Kajmanach

Jak się poruszać po Kajmanach? Najlepiej pieszoroweramiskuteramitaksówkami lub autobusami.

Wyspy te nie posiadają połączeń kolejowych, łączna długość autostrad wynosi 785 km, ponadto są tam trzy lotniska. Warto podkreślić, że ruch jest lewostronny – tak jak w Wielkiej Brytanii.

Na wyspie Wielki Kajman, w mieście George Town znajduje się dworzec autobusowy, z którego autobusy odjeżdżają we wszystkie zakątki wyspy.  Nie ma problemu z taksówkami, które są praktycznie wszędzie.

Za niewielką opłatą można także wynająć samochód, który umożliwia pełną swobodę w poruszaniu się po każdej z wysp. Między wyspami istnieją połączenia samolotowe, jak i statkiem Carnival Victory, a także prywatnymi łodziami za 20 dolarów – kurs taki trwa 20 minut.

Mniej promów?

Od początku przyszłego roku na Kajmanach szykowane jest cięcie w ilości kursów promów pasażerskim z George Town. Linie Royal Caribbean, Princes Cruises i Calebrity Cruises odbędą o 54 kursy mniej, niż w roku obecnym.

Zmniejszenie kursów spowodowane jest zwodowaniem w grudniu 2009 największego statku pasażerskiego na świecie – Oasis of the Seas, a w tym roku w grudniu zwodowany ma zostać jego siostrzany statek – Allure of the Seas. Obecnie linie na Kajmanach nie pozwalają na zaokrętowanie Oasis w porcie, głównie z powodów logistycznych – mogą one pomieścić 8 tysięcy ludzi i rozładunek za pomocą łodzi byłby niewykonalny. Sytuacja podlega dalszym dyskusjom, gdyż każdy port, do którego wpływa Oasis, notuje znaczny wzrost przychodu.

Kultura Kajmanów

Śmiało można powiedzieć, że ciężko jest określić jednoznacznie kulturę i sztukę Kajmanów z powodu świeżości i młodego wieku tejże kultury. W 1984 roku na wyspach została założona Narodowa Kulturalna Fundacja Kajmańska, która ma na celu szerzenie i przechowanie folkowej muzyki tychże wysp.   Organizacja ta tworzy wydarzenia takie, jak Narodowy Festiwal Wysp Kajmańskich w Opowiadaniu OpowieściKajmański JazzFest oraz Cayfest. Ponadto raz w roku organizowany jest tygodniowy Festiwal Piracki.

Kajmański Jazzfest organizowany jest od 2004 roku.

Słynne postacie z Kajmanów

Ze względu na specyficzną historię rejonu, nie można stwierdzić nic na temat słynnych postaci z Kajmanów. Być może najbardziej trafne będzie spostrzeżenie, iż Kajmany same w sobie często odgrywają rolę w popkulturze i znane są jako tło dla akcji filmów takich, jak „Firma” z Tomem Cruisem lub „Przystań” z Orlando Bloomem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *