Geografia Kuby

Kuba, wł. Republika Kuby, jest przy powierzchni 100 860 km² największą wyspą Karaibów położoną na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Poza samą wyspą w skład Republiki Kubańskiej wchodzi ok. 200 otaczających ją wysepek.

Kubański klimat stanowi wypadkową 2 klimatów: podrównikowego wilgotnego oraz równikowego wilgotnego, przeważającego w południowych obszarach wyspy. Jeśli chodzi o temperaturę jest jak najbardziej optymalna: średnia roczna wynosi 25° C przy 75% wilgotności powietrza, najzimniejszym miesiącem w roku jest styczeń (temperatura spada wtedy nawet do 21°). Pod koniec lata oraz na jesieni zdarzają się silne wiatry cyklonalne połączone z gwałtownymi opadami: w okresie od czerwca do grudnia trwa pora huraganów, podczas których prędkość wiatru potrafi osiągać do 300 km/h. Mimo występowania pory deszczowej notuje się 330 słonecznych dni w roku, co w porównaniu z Polską daje całkiem niezły wynik.

Gęstość zaludnienia na wyspie wynosi 111 os/km², ok. 45% kubańskiej populacji to katolicy. Językiem urzędowym jest hiszpański, natomiast obowiązującą walutą peso kubańskie (CUP) i peso convertible (CUC). 1 CUC stanowi równowartość 25 peso kubańskich, co z kolei odpowiada 0,83 euro.

Banknoty peso cubano są nieco mniejsze niż peso convertible, dlatego należy być czujnym, by nie dać się oszukać lokalnym sprzedawcom podczas wydawania reszty.

Kuba w przeważającej części jest równiną, na której rozciągają się sawanny z palmami i kaktusami, oraz gigantyczne plantacje trzciny cukrowej i tytoniu – właśnie dzięki nim powstała tu pierwsza w Ameryce Łacińskiej linia kolejowa mająca zapewnić dogodny i szybki transport upraw. Pozostała część wyspy jest górzysta, najwyższy szczyt pasma Sierra MaestraPico Turquino, ma wysokość 1974 m n.p.m., zlokalizowany na zachodzie łańcuch górski Cordillera de Guaniguanico porastają lasy tropikalne, a na północy rozciągają się wzgórza Macizo de Guamuchaya.

Jedną z ciekawszych atrakcji terenów górzystych są jaskinie krasowe, do zwiedzania których nie jest konieczny specjalistyczny sprzęt ani doświadczenie grotołaza – zwykły turysta poradzi sobie doskonale. Największe na Kubie skupisko jaskiń o głębokości osiągającej nawet do 100 m znajduje się niedaleko miasteczka Vinales, i nosi nazwę Gran Caverna de Santo Tomas. Jest to jeden z największych systemów jaskiń na świecie – obejmuje 46 km tras rozłożonych na 6 poziomach. W jaskiniach poza stalaktytami i stalagmitami pod opieką przewodnika podziwiać można liczne podziemne jeziora, zaś miłośnicy ornitologii znajdą coś dla siebie w pobliskich lasach, zamieszkiwanych przez blisko 70 gatunków ptaków.

Opublikowano w Kuba