Kuba zmieni wreszcie kurs polityczny?

Jedną z ważniejszych wiadomości, jaka obiegła świat w ostatnich dniach w odniesieniu do Karaibów, jest wypowiedź legendarnego kubańskiego przywódcy rewolucji, Fidela Castro dla dziennika „The Atlantic”. Castro w wywiadzie z dziennikarzem gazety, Jeffreyem Goldbergiem wyznał, że reformy są na wyspie niezbędnie potrzebne, ponieważ kubański model gospodarczy nie zdał rezultatu. Nie jest to wprawdzie zanegowanie rewolucji, ale poważny krok na przód, na drodze do przemian polityczno-gospodarczych na Kubie.

Tip: Według Goldberga może tu chodzić o przygotowanie gruntu dla brata Fidela – Raula, szczególnie w szeregach starych komunistycznych działaczy na Kubie.

Najnowsze zmiany gospodarcze w tym kraju obejmują dopuszczenie prowadzenia działalności typu „small business” oraz możliwość zakupu nieruchomości przez inwestorów zagranicznych. Cały wywiad z Fidelem Castro do przeczytania tu. – http://www.theatlantic.com/international/archive/2010/09/fidel-to-ahmadinejad-stop-slandering-the-jews/62566/

Kuba podsumowuje prezydenturę Obamy

W połowie września Minister Spraw Zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez pokusił się o podsumowanie prezydentury Baracka Obamy pod kątem relacji Stanów Zjednoczonych i Kuby. W jego opinii administracja nowego prezydenta rozczarowuje w odniesieniu do poprawy stosunków amerykańsko-kubańskich. Przypomnijmy, że od 50 lat w Stanach Zjednoczonych obowiązuje embargo na kubańskie produkty i całkowita blokada ekonomiczna.

Ta sytuacja jest oczywiście niezwykle niekorzystna dla Kuby. Szacuje się, że straty wyspy z tego tytułu wynoszą przeszło 750 mln dolarów. Kubański MSZ złożył w ONZ rezolucję na temat zniesienia blokady, aby ratować gospodarkę kraju, która i tak znajduje się w bardzo złym stanie. Kubańczycy domagają się od Obamy zezwolenia dla kubańskich firm medycznych na eksport swoich produktów a także pozwolenia dla firm transportowych z Kuby na przewóz osób pomiędzy obydwoma państwami. Głosowanie nad rezolucją odbędzie się 26 października.

Tip! Więcej o kubańskiej gospodarce: http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Cuba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *