Słynne postacie pochodzące z Gwadelupy

Z Gwadelupy pochodzi wiele światowych sław w dziedzinie sztuki. Osobą rozpoznawaną najlepiej jest poeta działający pod pseudonimem Saint-John Perse, czyli Alexis Léger (1887-1975), który otrzymał literacką nagrodę Nobla w roku 1960 za “wybitnie działające na wyobraźnię obrazy w jego poezji, które w sposób wizyjny obrazują współczesne nam czasy”. Poza tym w dorobku literackim wyspy znajduje się wiele postaci pisarzy, poetów, eseistów i dziennikarzy, między innymi Maryse Condé i Simone Schwartz-BartM. Ernest Pépin.

Ponadto bardzo ważne osiągnięcia można dostrzec na polu malarstwa i rzeźby. Nazwiska, jakie można tu wymienić, to Michel Rovelas, Claudie Cancelier, Jean-Claude Echard, Christian Bracy, Roger Arekian, Frères Baptiste, Michelle Chomereau-Lamothe, Léogane, Pédurand, Nicole Réache, Richard-Viktor Sainsily.

Sportowcy Mickael Pietrus i  Rodrigue Beaubois, grający w Orlando Magic urodzili się na Gwadelupie, podobnie jak William Gallas z Arsenal FC, a także Johan Petro, zawodnik Denver Nuggets NBA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *