Rozrywka na Turks i Caicos

Turks i Caicos odkryło w ostatnich dziesięcioleciach rafy i ściany koralowe, wiele z nich stało się mekką dla światowej sławy płetwonurków. Poza tym corocznie, od grudnia do kwietnia dwa i pół tysiąca wielorybów humbaków przepływa obok wybrzeży wysp, gdyż udają Mouchoir Bank. Można wtedy usłyszeć koncerty wielorybów. W pozostałych porach roku można napotkać pod wodą płaszczki i delfiny.

Na lądzie okolice słonych jezior i bagien stanowią siedliska dla wielu wędrownych ptaków, między innymi pelikanów i flamingów.  Tereny wysp w wielu miejscach oznaczone są jako rezerwaty naturalne, jest ich 33. Są to w głównej mierze wylęgarnie żółwi, ptactwa morskiego i rzadkich gatunków ptaków i zwierząt.

Na archipelagu można zaobserwować 170 gatunków ptaków, miejsca te często są odwiedzane przez sławnych fotografów. Na North Caico znajduje się siedlisko różowego flaminga.

Na Providentiales warto odwiedzić farmę rozwoju małż konchowych. Atrakcja ta obejmuje obserwowanie każdego stadium rozwoju konchy, skosztowanie sałatki z nich, nabycie pięknych muszli. Idąc dalej, warto zajrzeć na Cheshire Hall – dwustuletnie ruiny plantacji bawełny, których ozdobę stanowią wspaniałe armaty. Jej właścicielem był Anglik Thomas Stubbs, który opuścił miejsce w 1810 roku, a huragan z 1812 roku zniszczył plantację niemal do szczętu. Wspaniałą przygoda może być zwiedzanie jaskiń wapiennych – na Middle Caicos, oraz zobaczenie „The Hole” – dziury w ziemi, głębokiej na dwadzieścia parę metrów, na dnie której znajduje się woda. Chętni mogą opuścić się na linie do tafli wody.

Grand Turk oferuje wielkie centrum pływackie, z wieloma wspaniałymi basenami, plażami, miejscami wypoczynkowymi, masażami i centrum handlowym. Ponadto atrakcję tej wyspy stanowi wielka latarnia morska z 1852 roku. rozciąga się z niej piękny widok na całą okolicę oraz stanowi dobry punkt obserwacyjny wędrówek wielorybów.

Przyjacielem wysp i w pewnym sensie ich symbolem jest delfin Jojo, nazwany skarbem narodowym. To jeden z niewielu delfinów na świecie, które z własnej woli podjęły interakcję z człowiekiem. Znany jest tutaj od roku 1980.

Trzeba tez zauważyć, że wyspy te nauczone przykładem pozostałych wysp tropikalnych, których środowisko naturalne zostało bezmyślnie zniszczone przez turystów i działania rządów, stawiają głównie na eko-turyzm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *