Zbliżają się wybory na St. Vincent i Grenadynach

Wybory parlamentarne na St. Vincent i Grenadynach zbliżają się wielkimi krokami, a zatem nie ma się co dziwić, że zaostrza się także walka polityczna. W szranki staną rządząca partia ULP z premierem Ralphem Gonsalvesem oraz opozycyjna New Democratic Party (NDP) pod przewodnictwem Arnhima Eustaca. Planowo wybory miałyby się odbyć w marcu 2011, ale ostatnie wydarzenia na scenie politycznej SVG (bo tak w skrócie bywa nazywany ten region Karaibów) mogą doprowadzić do przedterminowego rozwiązania parlamentu.

Chodzi mianowicie o postulowane zmiany w ilości okręgów wyborczych na St. Vincent i Grenadynach – obecnie ich liczba ma się zwiększyć z 15 do 17. Na skutek braków formalnych raport Komisji Wyborczej SVG został zaskarżony przez opozycję i konieczne jest wprowadzenie do niego stosownych zmian. Drugiego września br. odbyła się nawet pokojowa demonstracja w proteście przeciwko nowym zebraniom Komisji Wyborczej, które jak się wydają póki co nie przynoszą zadowalającego rozwiązania.

Kariera dla młodych

St. Vincent i Grenadyny utrzymują się głównie z turystyki, ale władze tego regionu pragną zachęcić młodych do obrania także i nieco innej ścieżki życiowej. Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa St. Vincent i GrenadynMontgomery Daniel, namawia młodzież zwłaszcza do związania swojej przyszłej kariery z połowem ryb. Obecnie sektor ten przyczynia się jedynie w 2% do tworzenia PKB terytorium, ale według Ministra Daniela ma duże szanse rozwoju.

W celu promocji zatrudnienia w przemyśle rybnym uruchomiono specjalny letni program szkoleniowy (Fisheries Summer Program), dla wszystkich młodych ludzi zainteresowanych tymi możliwościami. Szkolenia mają na celu przygotować ich do podjęcia przyszłej pracy w branży oraz zmotywować do wyboru takiej właśnie profesji. Program skierowany jest zarówno dla uczniów szkół średnich jak i wyższych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *