Historia Turks i Caicos

Podobnie jak wiele wysp na Karaibach, Caicos i Turks mają burzliwą przeszłość. Pierwszymi mieszkańcami archipelagu byli Arawakowie, stopniowo wypierani przez wojujących Karaibów. Pierwszym Europejczykiem w tych okolicach był hiszpański konkwistador Juan Ponce de Leon, który opisał wyspy w 1512 roku.

Wyspy przechodziły po kolei z rąk hiszpańskich we francuskie i ostatecznie brytyjskie, lecz nie były osiedlane aż do końca XVIII wieku – nie licząc kryjówek pirackich, gdyż piraci siedemnastowieczni wybitnie upodobali sobie te wyspy i kto wie, czy nie ma tam jakichś skarbów do tej pory. W roku 1783 osiedlili się tu Francuzi i rozpoczęli hodowlę bawełny.  W 1799 roku wyspy zostały zajęte przez Wielką Brytanię i przyłączone do niej jako część Bahamów.

W 1841 u wybrzeży East Caicos rozbił się hiszpański statek niewolniczy Trouvadore. Około dwustu afrykańskich niewolników przeżyło katastrofę i zostało osiedlonych na wyspie Grand Turk.

Od 1873 roku Turks i Caicos było zarządzane przez gubernatora Jamajki i dopiero w 1959 roku uzyskały prawa do samodzielnej administracji, lecz w 1962 roku zostały przyłączone do Federacji Indii Zachodnich. Przez następne lata, w skutek wielu politycznych zawirowań i wyraźnego zainteresowania Kanady tym obszarem, w 2009 roku wyspy znalazły się pod bezpośrednią władzą zwierzchnią Wielkiej Brytanii z powodu skandalu politycznego.

Sławy z Turks i Caicos

Ciężko o sławne postacie z tego regionu. Wiele sław światowego formatu odwiedza ten zakątek świata lub kupuje tu swoje domy.

Na pewno można wspomnieć o tym, że w 2008 premier Michael Misick został oskarżony przez pewną Amerykankę o molestowanie, co doprowadziło do upadku niezależności przez wyspy i ich powrotu do władz brytyjskich. Poza tym można wymienić wiele nazwisk postaci z kinematografii amerykańskiej – celebrities, które upodobały sobie te wyspy jako miejsce do spędzenia wypoczynku lub kupiły tam domek.