Kultura Saint Martin/Sint Maarten

Ze względu na otwarcie rynku i bezcłową strefę, od połowy XX wieku na wyspę przybyło wiele osób w poszukiwaniu pracy, a obecnie przebywają tu ludzie z ponad 70 krajów.

Saint Martin jest miejscem patrzącym w przyszłość i opierającym się głównie na handlu. Kultura wyspy jest całkowicie współczesna, konsumpcyjna, kolorowa i ulotna. Po stronie francuskiej znaleźć można w butikach najnowsze kolekcje z Paryża, piękne plaże oraz plażę nudystów. Strona holenderska oferuje życie nocne i sklepy z biżuterią oraz kasyno. Nie ma tu miejsc walk wojennych, powstań, ani świąt religijnych. Karnawał obchodzony jest wyjątkowo hucznie przez dwa miesiące. Wydaje się, że jest to wyspa, na której istnieje tylko i wyłącznie przyjemność, zabawa i wypoczynek –  dlatego jest ona tak atrakcyjna dla przybyszów, którzy mogą zapomnieć tu o całym świecie. Na jej terenie znajduje się kilka ruin starych hiszpańskich fortów oraz jedno muzeum w Marigot, które ma stałą wystawę pod tytułem „Na tropie Indian Arawak”.

Niewątpliwie ciężko jest jednoznacznie i wyraziście opisać kulturowe cechy charakterystyczne dla Saint Martin ze względu na mieszankę ludzi ją zamieszkujących. Wpływy holenderskie, francuskie, angielskie i amerykańskie przeplotły się z karaibskimi, egzystując razem w barwnej i nad wyraz zgodnej formie.