Kuchnia Dominikany

Mnogość restauracji sprawia, że często trudno jest podjąć decyzję, do której się udać. Każda oferuje niezapomnianą   atmosferę i wrażenia kulinarne.
 Kuchnia karaibska, meksykańska, międzynarodowa, francuska, „zdrowa”, eklektyczna, amerykańska, tylko z owocami morza, tylko ze stekami, współczesna, z delikatesami, obiadowa… to tylko część z tych, w których możemy coś przekąsić na Dominikanie.

Jedzenie jest przyrządzane ze świeżych składników a okraszone wyjątkową mieszaniną ziół, które sprawiają,
 że ma niepowtarzalny smak i aromat. O kuchni w tym rejonie z pewnością nie można powiedzieć, że jest jednolita, a na jej kształt miało wpływ wiele zakrętów historii, między innymi okres kolonizacji hiszpańskiej.

Flan i paella to typowe smaki kuchni hiszpańskiej. Swoje zwyczaje kulinarne pozostawili także afrykańscy niewolnicy i Tainowie. Pasteles en hojas, czyli potrawa niewolników, to nic innego jak korzenie tamali przyrządzone według starej   receptury. Produkty, które najczęściej można spotkać na  talerzach to: ryż, owoce morza, ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, pataty, yuca, produkty mleczne, owoce.

Idąc na obiad do restauracji warto zamówić arepitę, czyli pieczoną yucę czy spróbować casable – chleb z yuci. Pieczona wieprzowina na sposób dominikański zostawia trwały ślad w pamięci. W zależności od  regionu, kuchnia ulega pewnym modyfikacjom. I tak będąc bliżej wybrzeża, w menu górują owoce morza, ryby, homary. Jedzenie zmienia się nie tylko wraz z kierunkiem wędrówek,  ale także wraz z zawartością portfela.

Miejscowi nie korzystają z drogich surowców – jedzą skromnie, zadowalając się gorszymi gatunkami ryb i pewnym typem ryżu nazywanym la criolla. Owoce morza spożywane są głównie przez turystów i klasę wyższą. Ciekawostką jest chleb kokosowy. Naprawdę warto uszczknąć jego kęs.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *