Kultura i sztuka Antigui i Barbudy

Wyspy Antigua i Barbuda to kraina niezwykłych kolorów, które prezentuje fauna i flora tego regionu, lokalne potrawy i wreszcie barwne stroje mieszkańców.

Sztukę i rzemiosło Karaibów zdominowało rękodzieło artystyczne, tak też jest i tutaj. Jego przykłady stanowią etniczne figurki, rzeźby w drewnie i metalu oraz bardzo ciekawa sztuka „scrimshaw” czyli rzeźbione i grawerowane zęby kaszalotów (a także kości lub poroże innych zwierząt). W sztuce tej specjalizowali się przede wszystkim marynarze w trakcie długich rejsów na statkach wielorybniczych.

Wśród twórców z Antigui i Barbudy popularne jest także garncarstwo, malarstwo oraz fotografia. Największym centrum wystawowym w tym regionie poświęconym malarstwu, rzeźbie, rękodziełu artystycznemu i sztuce ludowej jest centrum Island Arts, założone w 1987 r. Znajdują się tam m. in. prace Nicka Maleya, uzdolnionego malarza, znanego raczej jako hollywoodzki spec od charakteryzacji (stworzył on między innymi postać Yody z Gwiezdnych Wojen).

Aby szerzej zapoznać się z historią, kulturą i sztuką tego regionu Karaibów na pewno warto też odwiedzić muzeum narodowe – Museum of Antigua and Barbuda. Łączy ono ekspozycję antropologiczną z eksponatami geologicznymi oraz pamiątkami związanymi z krykietem, tradycyjnym sportem karaibskich wysp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *