Geografia Antigui i Barbudy

Antigua i Barbuda to wyspiarskie niepodległe państwo w rejonie Karaibów o powierzchni niecałych 450 km2 (dokładnie 442 km2), ze stolicą w St. John’s. Poza wyspą Antiguą i wyspą Barbudą w skład terytorium kraju wchodzi jeszcze niewielka wysepka o nazwie Redonda, która jest niezamieszkała (w każdym razie nie przez ludzi, bo kolonii ptactwa jest tam całkiem sporo) i w zasadzie jest dużą wystającą z wody skałą – pozostałością dawnego wulkanu.

Praktycznie cała linia brzegowa wysp (poza skalistą Redondą) jest łagodna i piaszczysta, dzięki czemu plaż w tym zakątku Karaibów na pewno nie zbraknie. Hasło promocyjne głosi nawet, że jest ich aż 365, na każdy dzień roku.

Klimat jest średnio wilgotny i ciepły, określany jako podrównikowy morski. Jego cechą charakterystyczną jest stosunkowo niska wilgotność, dzięki czemu jest on bardzo przyjazny dla europejskich turystów. Największe opady występują we wrześniu – listopadzie, temperatura waha się pomiędzy 23 a 27 stopni.

Ten uroczy obrazek mąci nieco ryzyko huraganów, które uderzają w wyspy średnio raz do roku oraz okazjonalnie występujące susze. Dwie większe wyspy różnią się od siebie rzeźbą terenu: koralowo-wapienna Barbuda jest nizinna, wulkaniczna Antigua może pochwalić się szczytem o wysokości 402 m n. p. m. – Boggy Peak vel Mount Obama (na cześć prezydenta USA Baracka Obamy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *