Kuchnia Gwadelupy

Zacznijmy od tego, że mieszkańcy Gwadelupy spożywają najwięcej szampana na świecie jako drudzy, tuż za Francją. Generalnie smaki na wyspach są jedną z najważniejszych rzeczy, gdyż połączenie wykwintnej kuchni francuskiej z afrykańską i lokalnymi roślinami zaowocowało w wybitnie niepowtarzalnych daniach. Znakiem rozpoznawczym tej kuchni jest zapach wiśni i aromat rumu oraz słodki smak mango.

Większość dań opiera się na rybach i owocach morza – wędzonych rybach, nadziewanych krabach, gotowanych małżach i potrawach curry.  Gwadelupa jest traktowana jako kulinarna stolica Karaibów, a do wyboru jest ponad 200 restauracji w hotelach, nad morzem, niektóre na werandach.  Do popijania potraw podaje się rum lub wina importowane. Corocznie w sierpniu odbywa się tu wielkie święto kulinarne –  Fête des Cuisinières.

Posiłki na Gwadelupie to chwila za każdym razem warta zapamiętania, ponieważ francuskie Karaiby kontynuują smakowitą tradycję matki-Francji, jeśli chodzi o sztukę gotowania. Turyści mogą spróbować tu zarówno klasycznej i współczesnej kuchni francuskiej, jak i lokalne specjalności. Le déjeuner, czyli lunch to najczęściej główny posiłek w ciągu dnia, serwowany między 12:00 a 14:00. Warto zarezerwować wcześniej stolik. Pamiętać należy, że czas oczekiwania na posiłek jest dość długi, najlepiej przybyć do restauracji, zanim zrobimy się porządnie głodni.

Jako potrawy szczególnie godne polecenia można potraktować następujące dania: frytki z dorszakreolski czarny budyń (pikantny budyń z krabem), „Colombo” – kurczak w przyprawach z ryżem, chleb świętojański z suszoną wieprzowiną oraz w ramach deseru  “Tourment d’amour: ciasto z dżemem z kokosa, banana lub guawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *