Historia Grenady

Obecnie Grenada jest niepodległym państwem, pozostającym jednak w dalszym ciągu we Wspólnocie Narodów, co oznacza, że głową państwa jest królowa angielska. Pierwszymi mieszkańcami tych ziem byli naturalnie Indianie z plemienia Arwak (na Carriacou także Karaibowie), które dominowało na wielu wyspach regionu Karaibów – ślady ich bytności można na wyspach znaleźć i obecnie (wykopaliska i pteroglify w Duquesne Bay oraz eksponaty muzealne w postaci narzędzi, biżuterii, figurek sakralnych etc. do obejrzenia w Muzeum Narodowym w St. George’s oraz muzeum Carriacou).

Wyspę Grenadę na początku XVI wieku odkryli Hiszpanie i nazwali ją tak na cześć hiszpańskiego miasta Granada. W 1649 Grenadę i Carriacou zajęli Francuzi (potem także Małą Martynikę), ale o bogate w przyprawy i urodzajne ziemie wyspy zaciekle walczyli także Anglicy, którzy ostatecznie przejęli nad nimi kontrolę w 1763. Trzeba jednak przyznać, że wpływy francuskie pozostają na Grenadzie nadal niezwykle silne (przejawiają się chociażby w ciągle używanym języku patois czyli łamanym francuskim). Grenadapodobnie jak inne brytyjskie kolonie na Karaibach odzyskała niepodległość w drugiej połowie XX w. (w 1974) i szybko dostała się w strefę wpływów południowoamerykańskich rewolucjonistów komunistycznych. Na wyspie miały miejsce dwa przewroty w 1979 i 1983 roku, spacyfikowane stosunkowo łatwo przez wojska amerykańskie i karaibskie. Obecnie Grenada pozostaje monarchią konstytucyjną.

Znani ludzie pochodzący z Grenady

Najważniejsze postacie w historii Grenady to wybitny mąż stanu T.A. Marryshow, działający w Radzie Ustawodawczej Grenady, sir Eric Gairy, zwany także Ojcem niepodległości wysp oraz popularnie Wujkiem – lider i działacz związkowy, a także Maurice Bishop, który stał na czele przewrotów na Grenadzie (okres od 1979 do 1983 roku), a wcześniej działał jako lider opozycji w parlamencie. Z Grenady pochodzi także Miss World 1970, Jennifer Hosten. Na wyspie urodził się też muzyk Mighty Sparrow, który wprawdzie praktycznie całe swoje życie spędził na Trynidadzie i dzięki temu został okrzyknięty Królem Kalipso. Z Grenadą związany jest także brytyjski Mistrz Formuły 1 Lewis Hamilton, którego ojciec urodził się właśnie tutaj oraz charyzmatyczny murzyński aktywista Malcolm X (w jego przypadku z Grenady pochodziła matka).

Ostatnio o Grenadzie mogło być także głośno za sprawą śmierci Michaela Jacksona – w St. Andrews na Grenadzie urodził się jego lekarz, Conrad Murray, którego oskarża się o nieumyślne zabójstwo.

I wreszcie z wyspy pochodzi występujący w barwach Wielkiej Brytanii strongman, Mark Felix.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *