Geografia Dominiki

Geografia Dominiki

Dominika jest największą wyspą w archipelagu Małe Antyle i stanowi samodzielne państwo. Leży na Morzu Karaibskim, jej powierzchnia liczy 754 kilometry kwadratowe. Na północ od niej leży Gwandelupa, na południowym zachodzie zaś Martynika. Wyspa ma wiele wzgórz wulkanicznych, najwyższym wzniesieniem jest Morne Diablotin i wynosi 1447 m.n.p.m. Góry te porośnięte są bujnymi lasami, zaś liczne strumienie i źródła mineralne, zasilane obfitymi deszczami, spływają malowniczo do głębokich dolin, tworząc urokliwe wodospady.

Dominika nazywana jest skarbem natury. Znajdują się tutaj najwyższe góry na Karaibach, płynie 365 rzek, są setki wspaniałych wodospadów, jedno z największych “gotujących się” jezior na świecie i prawdziwy las deszczowy. Wyspa ta jest eksporterem słodkiej wody na cały okoliczny obszar. Bogata fauna i flora obfituje w okazy rzadkich ptaków i roślin, w tym narodowy kwiat Dominiki – Bwa Carib.

Na Dominice panuje bardzo wilgotny klimat podrównikowy, często zdarzają się cyklony podrównikowe. Temperatury letnie i zimowe różnią się tylko kilkoma stopniami, roczna suma opadów wynosi tu około 2000 mm. Tubylcy, zamieszkujący wyspę nazywali ją „Waitikubuli”, co po angielsku znaczy „jej ciało jest wysokie”.  Ponadto Dominika jako jeden z niewielu krajów regionu Ameryki Środkowej zachował populację rdzennych Indian Arawak i Karaibów. Na jej wschodnich wybrzeżach żyje około 3000 z nich, kultywując rdzenne tradycje i kulturę.

Większa część mieszkańców wyspy składa się z  czarnych potomków niewolników przywiezionych z Afryki w XVIII wieku. Językiem urzędowym wyspy jest angielski, aczkolwiek zachował się tu także dialekt języka francuskiego, zwany patois. Stolicą Dominiki jest miasto Roseau, w którym znajduje się lotnisko, duży port morski i rybacki oraz główne centrum turystyczno-wypoczynkowe.

Gospodarka Dominiki jest jedną ze słabiej rozwiniętych względem wszystkich krajów Małych Antyli, niemniej jednak ważną rolę odgrywa tu wspomniany już eksport słodkiej wody, oraz takich produktów jak banany, mydło, orzechy kokosowe, miąższ kokosowy oraz olejki eteryczne. Istotną rolę odgrywa także turystyka, która dzięki dużej atrakcyjności wyspy przybiera co roku na znaczeniu dla lokalnego rynku.