Kuchnia Barbadosu

Podobnie jak w przypadku wielu karaibskich wysp sztuka kulinarna na Barbadosie koncentruje się głównie na przyrządzaniu ryb i owoców morza, choć w tradycyjnych potrawach występuje także mięso drobiowe oraz wieprzowina. Smażona ryba, szczególnie latająca, która jest narodową potrawą Barbadosu nazywa się fish fry. Jest to coś trochę jak nieśmiertelne brytyjskie fish and chips. Przy czym do ryby zamiast klasycznych frytek dostaniemy zapewne placuszki ze smażonego platana a jeszcze prędzej danie o nazwie Cou-cou, składające się z kaszki kukurydzianej oraz okry, czyli lokalnej rośliny na pierwszy rzut oka nieco przypominającej paprykę lub awokado. Jeżeli jesteście fanami prostego lokalnego jedzenia proponujemy stołowanie się w rum shops, które serwują potrawy kuchni Bajan.

Najbardziej rozpowszechnione są kanapki ze słonego chleba, które na wyspie nazywają się „cutters”. Inne bardzo popularne na Karaibach danie to „rice and peas” czyli ryż z fasolą i ewentualnie innymi roślinami strączkowymi. No a przy okazji w rum shop będziemy mogli spróbować wyśmienitego karaibskiego rumu. Lokalne marki to na przykład Mount Gay Rum lub Cockspur.

Na Barbadosie produkuje się także znany chyba wszędzie likier Malibu (destylarnię można zwiedzać, a alkohole degustować).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *