Sławni mieszkańcy Aruby

Najbardziej znani pochodzący z Aruby ludzie sztuki to artystka współczesna Osaira Muyale, prezentująca swoje prace w Europie i Stanach Zjednoczonych, jedna z bardziej uznanych artystek regionu Karaibów. Również znany na świecie jest malarz, Gustave Nouel, autor słynnego obrazu „Queen Beatrix in Paradise”, m. in. uświetniający swoimi pracami pawilon Królestwa Holandii na Wystawie Światowej w Sewilli.

Podobnie jak w przypadku Curaçao również Aruba wydała wielu znanych baseballistów, grających w amerykańskiej lidze Major League Baseball. Należą do nich Gene Kingsale, Calvin Maduro czy Sidney Ponson, który słynie też ze swoich zatargów z prawem. Naturalnie Aruba jako część Karaibów ma też gwiazdy piosenki. Dave Benton współpracował między innymi z The Drifters i The Platters oraz z Tomem Jonesem i José Feliciano. Poza tym w 2001 wygrał konkurs piosenki Eurowizji… dla Estonii (występował wraz z estońskimi muzykami). Nie sposób też pominąć innej charyzmatycznej postaci sceny muzycznej Aruby czyli Padú del Caribe, który jest autorem hymnu tego kraju. Na Arubie urodził się także Bobby Farrell, członek dyskotekowego zespołu Boney M. Aruba ma też swojego rappera – Pete’a Philly, który rezyduje obecnie głównie w Amsterdamie występując w formacji Pete Philly and Perquisite.

I wreszcie chyba najważniejszą osobą w historii Aruby był polityk Betico Croes, zwany czasem ojcem narodu Aruby, który pracował na rzecz uniezależnienia się wyspy od Holandii. Niestety zanim to nastąpiło uległ dość niezwykłemu wypadkowi samochodowemu, po którym wkrótce zmarł i co do dziś stanowi jedną z tajemnic wyspy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *