Kultura i sztuka Aruby

Gościnność na Arubie nie jest tylko wyuczoną wobec turystów umiejętnością a niełączną cechą charakteru lokalnej ludności.

Mówi się ponadto, że naród ten tworzy obecnie 79 różnych nacji – potomków Indian, Europejczyków i Afrykańczyków, ale także emigrantów z Ameryki Południowej oraz Afryki, których przyciąga stabilna gospodarka i wysoki standard życia, jeden z wyższych na Karaibach.

Ludzie ci tworzą barwną kulturę, której przykłady można zobaczyć wszędzie, chociażby w samym hotelu czy restauracjach, gdzie prezentowana jest sztuka lokalnych artystów – malarzy, rzeźbiarzy, fotografów itp. oraz rękodzielników.

Najbardziej rozwinięte gałęzie rzemiosła to garncarstwo oraz produkcja biżuterii z naturalnych surowców jak drewno, muszle i skorupy orzecha djuco. Najlepsze miejsce do podziwiania tych przedmiotów i oczywiście zakupów to lokalny targ. Będzie tam też można nabyć typowe dla Aruby produkty, z których wyspa słynie. Są to kremy z aloesem, który porasta praktycznie cały obszar wyspy i jest na tyle ważny dla lokalnej gospodarki, że trafił nawet na godło Aruby, a także cygara i co ciekawe wino.

Z kolei jeśli jesteście fanami sztuki prymitywnej warto odwiedzić którąś z jaskiń na Arubie – na przykład jaskinię Fontein – gdzie zachowały się malunki naskalne wykonane przez Indian z plemienia Arawak, żyjących tu w czasach prekolumbijskich.

Na koniec przypomnijmy, że kultura to przecież także kalendarz świąt. Podobnie jak w kontynentalnej Holandii, do której jeszcze do niedawna jako terytorium zamorskie należała Aruba, najważniejszym świętem (zwłaszcza dla dzieci) jest – i tu uwaga – 5 grudnia i Mikołajki, kiedy wręczane są prezenty. Nie wolno też zapomnieć o karnawale oraz święcie Dera Gai, kiedy głównymi bohaterami stają się koguty i ogień. Niebezpieczna to mieszanka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *