Słynne osoby pochodzące z Antyli Holenderskich

Większość znanych na świecie osób pochodzących z Antyli Holenderskich urodziła się na Curaçao, jednakże również i inne wyspy mają swoich nie tylko lokalnych bohaterów. Dwaj najsłynniejsi przedstawiciele tego regionu Karaibów wsławili się w walce o wolność.

Pierwszy z nich to przywódca powstania niewolników, jakie miało miejsce w 1795 roku na Curaçao – Afrykanin Tula. Zdołał on utrzymać się ze swoimi oddziałami przeszło miesiąc, jednak później został schwytany i publicznie stracony.

Drugi bohater walk o wolność wsławił się już w czasach współczesnych, a mianowicie w trakcie drugiej wojny światowej. Mowa tu o George’u Maduro, który za swój bohaterski udział w walkach z hitlerowcami został pośmiertnie odznaczony Orderem Wojskowym Wilhelma (zmarł na tyfus tuż przed wyzwoleniem obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie został uwięziony jako osoba pochodzenia żydowskiego). Jego rodzina ufundowała na cześć jego pamięci muzeum makiet Madurodam mieszczące się w okolicach Hagi – jest to Holandia w miniaturze.

Na Bonaire urodził się natomiast jeden z bardziej uznanych literatów i polityków Antyli Holenderskich Nicolas „Cola” Debrot. Został on pierwszym gubernatorem (1962-70) tego terytorium, który faktycznie pochodził z tego regionu Karaibów.

Antyle Holenderskie wydały też znanych sportowców, przede wszystkim baseballistów jak Andruw Jones, ale na Curaçao urodził się także piłkarz Ajaxu Vurnon Anita, który gra również w reprezentacji Holandii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *