Antigua i Barbuda – transport

Międzynarodowy Port Lotniczy na wyspie Antigua nazywa się V.C. Bird International Airport (ANU) i znajduje mniej więcej 10 km od stolicy państwa, czyli miasta St. John’s. Lotnisko obsługuje loty ze Stanów Zjednoczonych i Kanady (czas lotu to 3-4 godziny w zależności od portu macierzystego) oraz rejsowe połączenia z Europy – Paryża, Frankfurtu i Londynu (tu standardowo leci się 8-9 godzin). Dodatkowo włoski operator Livingston Airlines obsługuje loty czarterowe z Mediolanu (wyloty tylko w sezonie raz w tygodniu, wg stanu na kwiecień 2010 co środę).

Antiguę łączy z Barbudą komfortowy prom – Barbuda Express, który działa 5 dni w tygodniu. Czas rejsu wynosi niezależnie od warunków pogodowych 90 minut. Aby z Antigui i Barbudy dostać się na inne wyspy regionu Karaibów możemy wyczarterować jacht (lub samolot) albo skorzystać z linii lotniczych Caribbean Airlines obsługujących m. in. połączenia z Barbadosem oraz Trynidad i Tobago.

Podobnie jak w przypadku Anguilli taryfy za przejazdy taksówkami na określonych trasach (np. kurs lotnisko – St. John’s, który wyniesie nas 7 $ etc.) są w większości przypadków ustalone z góry.

Po wyspie Antigua jeżdżą także autobusy m. in. w ramach objazdówek linią Scenic Tours Antigua. Koszt wynajmu samochodu to 40-50 USD na dzień.

Na koniec warto też wspomnieć, że Antigua i Barbuda zajmuje wysokie 7 miejsce na świecie pod względem obsługi floty handlowej, zaraz po Bahamach, co zresztą wcale nie jest dziwne, gdyż w czasach kolonialnych wyspy te nazywano „bramą Karaibów” – więcej o tym, przeczytacie w dziale Historia Antigui i Barbudy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *